خانه / مقالات / سه روش از جانب طراحی برای مقابله با چالش‌های بزرگ سال ۲۰۱۹

سه روش از جانب طراحی برای مقابله با چالش‌های بزرگ سال ۲۰۱۹

با اتمام سال  ۲۰۱۸ ، ما امیدوارانه منتظریم تا ببینیم سال جدید چه چیزی برایمان به ارمغان دارد. پروژه‌های پیش رو به ما کمک می کند تا برای بازتاب آنچه در حال وقوع است و پیش‌بینی آنچه به وقوع می‌پیوندد آیینه ای نگه داریم. در اینجا به چند پیش بینی از رهبران IDEO در مورد روند آتی طراحی و فناوری اشاره شده است.

۱. طراحی برای قابلیت‌های انسانی
ما در حال حاضر در فضایی ناخوشایند زندگی می‌کنیم. تکنولوژی ما را بیش از هر زمان دیگری به هم مرتبط کرده، با این حال ما احساس می‌کنیم ارتباطمان با یکدیگر دروغین است. تعامل انسان به پایین‌ترین حد جذابیت خود رسیده است. افراد ناراحت بیشتر کلیک می‌کنند. امروزه تکنولوژی تلاش کرده جایگزین ما شود. چند سال آینده هوش مصنوعی دانش محور در کارهای افراد از رانندگی گرفته تا تشخیص پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این علت که جامعه با انحراف جمعی، افزایش نابرابری و بحران معنا مواجه است، ناراحتی در حال افزایش می‌باشد. همه ما این وضعیت را احساس می‌کنیم، در این وضعیت طراحی می‌تواند راه‌گشا باشد.
موضوع متحیر کننده در رابطه با طراحی خوب این است که به ابهام و اختلال نگاه می‌کند و زمین بارور را می‌بیند. این فرصت بزرگی است که بر روی چیزهایی که انسان‌ها برای انجام آن منحصر به فرد می‌باشد از جمله همدلی، خلاقیت، مراقبت و عشق تمرکز کنیم.
اگر این کار را به درستی انجام دهیم، می توانیم وظایف جدیدی برای افراد در سطح بالاتری از بازده حاصل از ماشین ها ایجاد کنیم. ما می‌توانیم از این خصوصیات منحصر به فرد انسانی استفاده نماییم تا جامعه را بهبود بخشیده و بر روی روابطمان با دیگران عمیق تر شویم. ما این قدرت را خواهیم داشت تا از هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) به هوش تکمیلی(Augmented Intelligence) روی بیاوریم.

-دیوید وبستر، همکارمان در IDEO پائولوآلتو

 

۲. طراحی برای سلامت عاطفی

وضعیت متغیر جهان عواقبی برای سلامت فردی دارد. هر روزه بر روی تیتر خبرها می‌بینید: کودکان با اضطراب فلج می شوند، خودکشی با تفنگ، اعتیاد به مواد مخدر. ما در عصر ارتباطی به شدت فناورانه زندگی می کنیم، با این حال میزان تنهایی ما رو به افزایش است. اگر به عمق بروید ریشه آن را در نبود رفاه و سلامت عاطفی و روانی می یابید.
این مسئله راجع به رفاهی که حول  تجربیات لوکس همانند برنامه های ریلکسیشن بوده، نمی باشد بلکه در رابطه با نیازی که مازلو در پایینترین سطح هرم خویش آنرا فراموش کرده می باشد: حس سلامت باطنی که برای بقای بشر ضروریست.
آنچه در حال حاضر جذاب است ظهور روش‌های علمی برای بهبود سلامت عاطفی و ذهنی می‌باشد که برای دیزاین فرصت تلقی می‌شود.
طراحی راهکاری برای خواب بهتر، همچنین راهی برای کاهش استرس و بهبود توانایی مدیریت عواطفمان می‌باشد. مقابله با تنهایی و ایجاد رابطه اجتماعی معنی دار راهی برای طراحی سیستم دفاعی قوی تر و محافظت از مغز می باشد، در حالیکه انزوا و تنهایی به اندازه کشیدن ۱۵ سیگار در روز مضر است. کمک به افراد برای کشف هدف و معنای زندگیشان از طریق طراحی، راهی بشدت قدرتمند برای ایجاد ذهن و جسم سالم تر می باشد.
طراحان بیشتر و بیشتر پی به توانایی‌های خارق‌العاده‌شان خواهند برد. پزشکان و پرستاران نقش کلیدی در سلامت افراد دارند ولی در این بین نباید از تأثیر طراحان نیز غافل شد.

-آن کیم، مدیر پورتفولیو در IDEO کمبریج

۳.طراحی برای گردش پذیری (circularity)

در حالیکه تاسف خوردن به وضعیت محیط زیست آسان شده، ازدیاد حرکت به سوی اقتصاد گردشی امیدوارانه می‌باشد. همکاری میان صنعت و طراحی، ایده‌های هوشمند و امکان پذیری برای هدایت مجدد جریان‌های بلااستفاده و ارتباط مجدد ذینفعان کلیدی به ارمغان آورده است.
بیزینس‌ها به دنبال طراحی محصولات و بسته بندی‌هایی می باشند که به مواد فرصت استفاده دوباره دهد؛ آنها خواهان بهبود فرایند تهیه و توزیع بوده و مدل های مالکیت جدید که سبب افزایش طول عمر محصولاتشان می‌شوند را تصور می‌کنند.
پرسش های آتی حول سیستم‌های اقتصادی می‌چرخد که باید برای حمایت از این نوآوری‌های گردشی مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال می‌توانیم ساختمان‌هایی طراحی کنیم که قابل استفاده مجدد باشد (یک ایده ی مهندسی گردشی)، ولی هزینه کارگر مانعی برای این کار می باشد. سال ۲۰۱۹ زمان گردش کاراتر، کاربرد فناوری های نوظهور، طراحی سازمانی، بینش‌های انسانی و شبکه های اجتماعی می باشد تا شرایط برای استفاده از اقتصاد گردشی فراهم شود.

-لارن یارموت، مدیر پورتفولیو در نیویورک

مترجم: نگین بزرگی‌نژاد، گزارشگر طراحی صنعتی

منبع: Three Ways Design Can Help Tackle 2019’s Big Challenges

درباره ی گزارشگر طراحی صنعتی

موسسه علمی-پژوهشی و اطلاع رسانی گزارشگر طراحی صنعتی در تلاش است، با توسعه فعالیت های خود این سایت را به مرجع کاملی برای استفاده طراحان ایرانی، تبدیل کند. ما در تلاشیم اخبار مهم و تأثیر گذار بین المللی در حوزه دیزاین را در کوتاهترین زمان به زبان فارسی در اختیار مخاطبان قرار دهیم، همچنین بوسیله گزارشگران خود، در مراکز مختلف داخلی اخبار و رویدادهای ملی را تحت پوشش قرار دهیم.

همچنین ببینید

مدیر اجرایی Ideo، تیم بروان، کسی که به گسترش تفکر طراحی کمک کرده بود، از سمت خود کناره‌گیری کرد.

تیم بروان مدیر Ideo استعفا داد

تیم بروان (Tim Brown) بعد از ۱۹ سال مدیریت اجرایی شرکت IDEO یکی از پیشتازان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *