خانه / جعبه دانش / هانس بِک

هانس بِک

نام: Hans Beck – هانس بِک
سال تولد: ۱۹۲۹-۲۰۰۹
محل تولد: Greiz, آلمان
سایت رسمی:

بیوگرافی:
– وی فعالیت خود را به عنوان سازنده اسباب بازی، با ساختن ماشین‌ها و آدمک‌های کوچک برای خواهر‌ها و برادران کوچکترش آغاز نمود.

– او در زمینه کابینت سازی آموزش دیده اما به طور همزمان بر روی مدل سازی هواپیما نیز کار می کرد.

– یکی‌ از سرگرمی‌های وی ساخت مدل‌های فضائی بسیار سبک برای پرواز در فضاهای داخلی بود. این مدل‌ها که از چوب بالسا ساخته شده بودند می‌توانستند تا ۴۰ دقیقه پرواز کنند و وزن آنها از ۱-۲ گرم تجاوز نمی کرد.

– وی این مدل‌ها را برای عرضه به کمپانی Geora Brandstaater پیشنهاد داد، اما صاحب این کمپانی از وی درخواست کرد که به جای مدل‌های هواپیما به طراحی و ساخت آدمک‌های کوچک برای کودکان بپردازد.

– وی در این کارخانه به عنوان طراح محصول استخدام شد و در سال ۱۹۵۷ به عنوان رئیس بخش توسعه محصول انتخاب گردید.

– در همین حین Hans در حدود ۳ سال بر روی ایده Playmobil کار کرد. وی تحقیقات بسیاری را انجام داد تا بتواند آدمکی را طراحی نماید که قابل انعطاف بوده و در این حال خیلی‌ پیچیده نباشد، در دست کودکان معمولی‌ جا شود و چهره ای داشته باشد که همانند نقاشی‌‌های کودکان باشد (صورتی‌ بزرگ، بدون بینی‌ و لبی خندان). وی می‌خواست که آدمک هایی را بوجود آورد که کودکان بدون هیچ توضیحی بپذیرند و با آنها رابطه برقرار کنند، و با آنها داستان‌های مختلفی‌ نقل کرده و هیچگاه از بازی با آنها خسته نشوند.

– بحران‌های نفتی‌ در سال‌های ۱۹۷۳ سبب شد که این کمپانی به محصولاتی رو بیاورد که پلاستیک کمتری در آنها به کار رفته و سبک هستند، بنابرین ساخت این آدمک‌ها از هر نظر مساعد شد. و کمپانی با Hans قراردادی را بست که یک سری از این آدمک‌ها را طراحی و تولید نماید.

– سیستم مادولار و قابل تغییر، و قطعات مشترک بین آدمک‌ها سبب شد که آدمک‌ها با شکل و شمایل‌ها و ترکیبات بسیار متنوعی ساخته شوند.

– از سال ۱۹۷۵ این اسباب بازی وارد بازار‌های جهانی‌ شد و تا به امروز جزو یکی‌ از محبوب‌ترین اسباب بازی‌ها محسوب می شود.

– پس از اینکه گروهی از طراحان محصول را برای جانشینی خویش آماده ساخت، در سال ۱۹۹۸ بازنشسته گردید.

جوایز :
– در World Expo سال ۲۰۰۰ در هانوور آلمان، به عنوان یکی‌ از ۱۰۰ چهره شاخص آلمانی‌ برگزیده شد.

آثار شاخص:
– وی به عنوان پدر playmobil شناخته می شود.

نمونه طراحی:

 

درباره ی گزارشگر طراحی صنعتی

موسسه علمی-پژوهشی و اطلاع رسانی گزارشگر طراحی صنعتی در تلاش است، با توسعه فعالیت های خود این سایت را به مرجع کاملی برای استفاده طراحان ایرانی، تبدیل کند. ما در تلاشیم اخبار مهم و تأثیر گذار بین المللی در حوزه دیزاین را در کوتاهترین زمان به زبان فارسی در اختیار مخاطبان قرار دهیم، همچنین بوسیله گزارشگران خود، در مراکز مختلف داخلی اخبار و رویدادهای ملی را تحت پوشش قرار دهیم.

همچنین ببینید

اهمیت طراحی اسباب‌بازی

در سال جاری اسباب‌بازی‌های هوشمند برای بچه‌ها نخرید!

باز هم یک رسوایی دیگر شرکتی که ساعت‌های هوشمند برای کودکان تولید می‌کند را مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *