خانه / جعبه دانش / طراحی فراگیر – inclusive design

طراحی فراگیر – inclusive design

طراحی فراگیر(inclusive design)، طراحی هست که طیف گسترده‌ای از تنوع انسانی‌ با توانایی‌های گوناگون، زبان ها، فرهنگ ها، جنسیت ها، سن و سال متفاوت و سایر عواملی که هر شخص را از دیگری متمایز می نماید در نظر گرفته و با توجه به این تفاوت‌ها راه حل‌های طراحی را ارائه می دهد و در نهایت منجر به تجربه بهتری برای همگان می شود.

رشد سریع تکنولوژی در عصر امروز، برای بسیاری از افراد چالش برانگیز شده و به جای آنکه مشارکت و حضور آنها را تسهیل نماید به مانعی برای حضور و فعالیت آنها بدل شده است. طراحی فراگیر این معضل جهانی‌ را که هر روز با پیشرفت تکنولوژی مشکل ساز تر هم می شود در مرکز توجه خود قرار داده و سعی‌ دارد که این موانع را به فرصت هایی مفید بدل کرده و بستری را فراهم نماید که همه علی‌‌رغم توانایی‌ها و شرایط خود بتوانند از امکانات و رفاهی که تکنولوژی امروز برای آنها فراهم می آورد بهره مند شوند.

فلسفه ی طراحی فراگیر جلوگیری از تبعیض در فضای شهری است که کاملا کاربرمحور و انسان محور می باشد و شامل طراحی محصولات و فضاهای مختلف به گونه ای که قابلیت استفاده ی حداکثری با بیشترین پوشش اجتماعی را ممکن سازد، می باشد. این رویکرد به طور خاص به پنج گروه تاکید دارد:

 1. معلولین و نابینایان
 2. سالمندان
 3. کودکان
 4. افراد دارای ناتوانی موقت
 5. افراد دارای ناتوانی ادراکی

اصول طراحی فراگیر:

 • استفاده ی برابر و بدون تبعیض برای گروه های مختلف
 • انعطاف پذیری هنگام استفاده (طرح باید با طیف وسیعی از نیازها و توانایی های فردی مطابقت داشته باشد.)
 • ساده و قابل درک بودن محصول (درک طریقه مصرف شیء باید ساده و در رابطه با تجربیات قبلی استفاده کننده، آموخته ها و میزان تمرکزش باشد.)
 • انتقال راحت و قابل درک بودن اطلاعات (شیء یا محیط باید اطلاعات مورد نیاز و اساسی را با توجه به شرایط محیط و توانایی حسی استفاده کننده به همه استفاده کنندگان ارائه دهد.)
 • کاهش خطاپذیری یا تلورانس (خطرات و نتایج منفی اعمال تصادفی و غیر عمدی باید به حداقل برسد.)
 • نیاز به استفاده از نیروی فیزیکی حداقل (شی باید به سادگی و با کمترین تلاش و به صورت کارآمد مورد استفاده قرار گیرد.)
 • اندازه و فضای مناسب برای استفاده و گذر (طراح باید ابعاد و فضای مناسب برای مشاهده، نزدیک شدن و استفاده از شی را با در نظر گرفتن شرایط فیزیکی، قامت یا شیوه ی حرکت استفاده کننده فراهم آورد.)

دانلود فایل های معرفی و تولکیت طراحی فراگیر – inclusive design

لطفا صبر کنید

درباره ی گزارشگر طراحی صنعتی

موسسه علمی-پژوهشی و اطلاع رسانی گزارشگر طراحی صنعتی در تلاش است، با توسعه فعالیت های خود این سایت را به مرجع کاملی برای استفاده طراحان ایرانی، تبدیل کند. ما در تلاشیم اخبار مهم و تأثیر گذار بین المللی در حوزه دیزاین را در کوتاهترین زمان به زبان فارسی در اختیار مخاطبان قرار دهیم، همچنین بوسیله گزارشگران خود، در مراکز مختلف داخلی اخبار و رویدادهای ملی را تحت پوشش قرار دهیم.

همچنین ببینید

گزارش کارگاه یکروزه طراحی فراگیر (Inclusive Design)

کارگاه یکروزه طراحی فراگیر (Inclusive Design) روز دوشنبه مورخ ۷ دی ماه، توسط پایگاه اطلاع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *