خانه / اخبار / نتایج سطح بندی ۱۲۰ دانشگاه دولتی توسط وزارت علوم

نتایج سطح بندی ۱۲۰ دانشگاه دولتی توسط وزارت علوم

وزارت علوم دو روز پیش نتایج سطح بندی ۱۲۰ دانشگاه دولتی را به دانشگاه‌ها ابلاغ کرد که بر اساس سطح بندی صورت گرفته دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی دولتی علاوه بر مشخص شدن محوریت فعالیت، به چهار سطح «بین‌المللی»، «منطقه‌ای»، «ملی» و «محلی» تقسیم بندی شدند.

در این لیست که ۱۲۰ دانشگاه دولتی، توسط وزارت علوم سطح بندی شدند، نام ۷ دانشگاه که رشته طراحی صنعتی را ارائه می‌دهند نیز وجود دارد، که به شرح زیر می‌باشد؛

  • دانشگاه تهران در دسته دانشگاه‌های جامع در سطح بین المللی
  • دانشگاه علم صنعت ایران در دسته دانشگاه‌های تخصصی در سطح بین المللی
  • دانشگاه الزهرا در دسته دانشگاه‌های تخصصی در سطح منطقه ای
  • دانشگاه بوعلی سینا در دسته دانشگاه‌های تخصصی در سطح منطقه ای
  • دانشگاه هنر در دسته دانشگاه‌های تخصصی در سطح منطقه ای
  • دانشگاه هنر اصفهان در دسته دانشگاه‌های تخصصی سطح ملی
  • دانشگاه هنر اسلامی تبریز در دسته دانشگاه‌های تخصصی سطح ملی

به گزارش ایسنا، اسفند ماه سال ۹۴ بود که برای اولین بار اجرای برنامه آمایش آموزش عالی (طرح آمایش) وزارت علوم با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی کلید خورد. سطح‌بندی موسسات و مراکز آموزش عالی یکی از بندهای مهم این برنامه بود که بر اساس آن تمامی موسسات غیرانتفاعی سطح بندی شدند و در این سطح بندی ظرفیت بیش از ۳۵۰ موسسه صفر شد و در ادامه اجرای این برنامه فاز آزمایشی سطح‌بندی دانشگاه‌های دولتی سال گذشته برای حدود ۶۰ مرکز اجرا شد و فاز نهایی آن در سطح وسیع‌تر برای ۱۲۰ دانشگاه انجام و نتایج نهایی آن دو روز پیش به این مراکز ابلاغ شد.

به منظور انجام سطح‌بندی دانشگاه‌های دولتی نظام سطح‌بندی با عنوان «یونی‌رنک» در وزارت علوم تعریف شد که براساس آن دانشگاه‌ها بر مبنای اسناد بالادستی و برنامه ششم توسعه مورد ارزیابی و به چهار سطح (بین المللی، منطقه ای، ملی و محلی) تقسیم شدند.

در سطح‌بندی انجام شده دانشگاه‌ها در سطح بین‌المللی از این جهت که محور فعالیت آنها در مرزهای دانش و توسعه علمی و فناوری، در سطح ملی از این جهت که برای توسعه علم و پژوهش و رفع نیازهای ملی، دانشگاه‌های منطقه‌ای از این جهت که رفع نیازهای منطقه‌ای و حل و مشکلات ملی و مراکز دانشگاه‌های محلی از این جهت که در رفع نیازهای محلی و اولویت‌بخشی به نیازهای محلی فعالیت دارند، مورد بررسی قرار گرفته‌اند و در نهایت دانشگاه‌ها در چهار سطح و در دو دسته جامع و تخصصی سطح بندی شدند.

بر اساس این سطح‌بندی در سطح ۱ به ترتیب دانشگاه‌های “اصفهان”، “تبریز”، “تربیت مدرس”،‌ “تهران“، “شهید بهشتی” و “شیراز” و “فردوسی مشهد” در دسته دانشگاههای جامع و دانشگاه‌های “صنعتی اصفهان”، “امیر کبیر”،‌ “خواجه نصیرالدین طوسی”، “شریف”، ” علامه طباطبایی” و “علم صنعت ایران” در دسته دانشگاه‌های تخصصی در سطح بین المللی قرار گرفتند.

در سطح ۲ دانشگاه‌های “ارومیه”، “الزهرا“، “بو علی سینا“، “بیرجند”، “خوارزمی”،‌ “رازی کرمانشاه”، “زنجان” و “سیستان و بلوچستان”، “شهید چمران”، “اهواز”، “کاشان”، “گیلان”، “مازنداران”، ” یزد” و دانشگاه‌های “سهند تبریز”، “صنعتی بابل”، “شاهرود”، “صنعتی شیراز”، “علوم پایه زنجان”، “علوم کشاورزی” و “منابع طبیعی گرگان” و “هنر” در دسته دانشگاه‌های تخصصی در سطح ملی قرار گرفتند.

همچنین در سطح منطقه‌ای دانشگاه‌های “اراک”،‌ “ایلام”، “بجنورد”، “بین‌المللی امام خمینی”، “حکیم سبزواری”، “خلیج فارس”،‌ “دامغان”، “زابل”، “شهر کرد”، “شهید مدنی”، “قم” ، “کردستان”، “گلستان”، “لرستان”، “ولی عصر(عج) رفسنجان”، “هرمزگان” و “یاسوج” در دسته جامع و دانشگاه‌های “تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته”، “دریانوردی و علوم دریایی چابهار”، “کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان”، “علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری”، “علوم و فنون دریایی خرمشهر” ، “هنر اسلامی تبریز” و “هنر اصفهان” در دسته دانشگاه‌های تخصصی سطح منطقه‌ای معرفی شدند.

در این سطح‌بندی در سطح محلی نیز که “دانشگاه‌های آیت‌الله بروجردی”، “تربت حیدریه”، “جهرم”، “حضرت معصومه (س) “، “مراغه” و “ملایر” در دسته دانشگاه های جامع و دانشگاه “صنعتی اراک”، “صنعتی ارومیه”، “صنعتی بیرجند”، “صنعتی جندی شاپور دزفول”، “صنعتی خاتم انبیا بهبهان”، “صنعتی قم” ، “صنعتی کرمانشاه”، “فنی و مهندسی گلپایگان”، “مهندسی فناوری‌های قوچان” و “هنر شیراز” در دسته دانشگاه‌های تخصصی در سطح محلی قرار گرفتند.

بر اساس ابلاغیه وزارت علوم، سایر موسسات و مراکز آموزش عالی که اسامی آنها در نظام رتبه بندی اعلام شده لحاظ نشده است در سطح چهار ارزیابی می ‌شوند. همچنین در آینده نزدیک شناسنامه هر یک از موسسات سطح بندی شده جهت اطلاع از وضعیت موجود و دستیابی به مسیرها به سطح بالا مستقیما به موسسه مربوطه اعلام خواهد و در نهایت موسساتی که به هر دلیل در سایر مراکز دانشگاهی ادغام شوند مشمول سطح بندی همان دانشگاه قرار می‌گیرند.

 

منبع

درباره ی گزارشگر طراحی صنعتی

موسسه علمی-پژوهشی و اطلاع رسانی گزارشگر طراحی صنعتی در تلاش است، با توسعه فعالیت های خود این سایت را به مرجع کاملی برای استفاده طراحان ایرانی، تبدیل کند. ما در تلاشیم اخبار مهم و تأثیر گذار بین المللی در حوزه دیزاین را در کوتاهترین زمان به زبان فارسی در اختیار مخاطبان قرار دهیم، همچنین بوسیله گزارشگران خود، در مراکز مختلف داخلی اخبار و رویدادهای ملی را تحت پوشش قرار دهیم.

همچنین ببینید

جشن روز جهانی طراحی صنعتی سال ۱۳۹۸

بخش اول) گزارش جشن روز جهانی طراحی صنعتی در شهر تهران جشن روز جهانی طراحی …

یک دیدگاه

  1. در متن خبر دانشگاه الزهرا در دسته دانشگاه‌های جامع و در سطح ملی قرار گرفته است. اما در جدولی که شما تنظیم کرده اید، منطقه ای نوشته اید که نیاز به اصلاح دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *