خانه / تازه ها / طراحی خوب به نفع کسب‌وکار است

طراحی خوب به نفع کسب‌وکار است

به تازگی شرکت مشاورۀ مک کینزی (McKinsey) پژوهشی در مورد طراحی خوب انجام داده است. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در طراحی می‌تواند تفاوتی اساسی در عملکرد یک شرکت ایجاد کند. در این تحقیق، قابلیت‌های طراحی ۳۰۰ شرکت عمومی از میان کسب‌وکارهای مختلف در طول پنج سال بررسی شد و به گفتۀ مک‌کینزی این اولین بار است که کمیت ارزش‌های تجاری طراحی خوب مورد سنجش قرار می‌گیرد. بن شپرد (Ben Sheppard) یکی از شرکای مک‌کینزی در لندن، در مصاحبه‌ تلفنی در این باره توضیح می‌دهد: «شرکت‎‌هایی که بهترین عملکرد را در طراحی و اجرای آن داشته‌اند در صنعت و کسب‌وکار خود عملکرد بسیار بهتری به نسبت رقبای خود داشته‌اند. از نظر درآمد، رشدشان تقریباً دو برابر بیشتر از رقبایشان شده، در حالی که این رشد در مورد بازده سهام‌داران ۷۰ درصد بالاتر بود.»

اگر بخواهیم بهتر توضیح بدهیم باید گفت؛ طراحی خوب یعنی بیزنس خوب و شرکت‌ها برای اینکه بیشترین نفع را ببرند باید خیلی زود جایگاه ویژه‌ای برای طراحی در فرآیندهای کاری‌شان ایجاد کنند.

طراحی خوب به نفع کسب‌وکار استانتشار این پژوهش با عنوان «ارزش تجاری طراحی» با به کار افتادن بازوی جدید طراحی شرکت مک‌کینزی پیوند خورده است. اخیراً، دو شرکت طراحی، Veryday در استکهلم و LUNAR در سانفرانسیسکو (تصویر بالا) به مجموعۀ مک‌کینزی اضافه شده‌اند.

برای رسیدن به نتایج این پژوهش، محققان ابتدا وضعیت شرکت‌ها را از لحاظ درآمد، سودآوری و ارزش‌های کلی بررسی کردند. سپس، تمام فعالیت‌هایی را که این شرکت‌ها در ارتباط با طراحی در یک دورۀ زمانی مشخص انجام دادند تحلیل کردند؛ اقداماتی مثل استخدام یک کارشناس طراحی در تیم اجرایی یا وابسته کردن پاداش به تجربۀ کاربران، در کنار معیارهای طبیعی مالی.

در آخر، مک‌کینزی بعد از جمع‌آوری بیش از ۲ میلیون دادۀ مالی و ۱۱۰۰۰۰ فعالیت طراحی، شروع به جستجوی ارتباط‌های منطقی بین داده‌ها کرد تا رابطۀ بین عملکرد طراحی و عملکرد مالی را پیدا کند. یافته‌های این پژوهش از طریق ایندکس طراحی مک‌کینزی به صورت رایگان در اختیار شرکت‌ها قرار خواهد گرفت، که شامل ابزاری است که هر شرکت می‌تواند برای ارزیابی عملکرد طراحی خود و مقایسۀ آن با ۳۰۰ تحلیل مک‌کینزی استفاده کند. به دلیل تعهد و رازداری مک‌کینزی در مورد داده‌های مالی، اسامی ۳۰۰ شرکت مورد بررسی محفوظ است و اعلام نمی‌شود.

اینکه طراحی خوب برای هر کسب‌وکاری پیامدهای مثبتی دارد ممکن است به نظر بدیهی برسد؛ اما این اولین بار است که داده‌های مستندی در اختیار کسب‌وکارها قرار داده شده که می‌خواهند روی ارتباط میان طراحی خوب و موفقیت مالی سرمایه‌گذاری کنند.

شپرد می‌گوید: ما با حجم زیادی از سوالات از طرف مدیران اجرایی و رهبران ارشد کسب‌وکارها در مورد طراحی طرف بودیم. آنها همه اهداف بلند بالایی دارند. می‌خواهند که شرکت‌هایشان تبدیل بشوند به نسخۀ جدید هوم‌پیج گوگل، سری جدید آیفون، کار جدید دیزنی‌لند، اما صادقانه باید گفت که فقط تقلا می‌کنند. آنها می‌گویند چطور می‌تونیم برآورد کنیم که این همه سرمایۀ اضافی را کجا و چگونه صرف طراحی کنیم و مطمئن باشیم بهترین فرصت ممکن را برای سر بلند شدن محصول یا خدمات‌مان در میان بسیاری از خدمات دیگر ایجاد کرده‌ایم. و اصلاً به همین دلیل بود که ما به سراغ این پژوهش رفتیم.

شرکت‌هایی که در این پژوهش مورد بررسی قرار گرفتند از سه بخش مختلف بودند: بسته‌بندی کالاهای مصرفی، بانکداری خرد و تجهیزات پزشکی.

شپرد در این باره توضیح می‌دهد: «این سه بخش را انتخاب کردیم چون می‌خواستیم ببینیم فقط در مورد محصولات فیزیکی است که طراحی خوب به بازده مالی بهتر منجر می‌شود یا در مورد خدمات، دیجیتال یا تمام اشکال طراحی هم این نتیجه به دست خواهد آمد. آنچه که به وضوح از نتایج این پژوهش می‌شود دریافت این است که صرف‌نظر از اینکه سخت‌افزار تولید می‌کنید یا نرم‌افزار یا حتی یک تجربه برای مشتریان، خوب بودن مداوم در طراحی باعث بهبود عملکرد مالی می‌شود.

مک‌کینزی امیدوار است که این مطالعه بتواند به مدیران اجرایی کسب‌وکارها و شرکت‌ها نشان دهد که نباید به طراحی به عنوان یک کار لوکس و غیرضروری نگاه کنند. جالب است بدانید کمتر از ۵ درصد شرکت‌های حاضر در آمار گزارش داده‌اند که مدیران ارشدشان می‌توانند تصمیمات طراحی مناسبی اتخاذ کنند.

«من فکر می‌کنم، به صورت سنتی، طراحی موضوعی در سطح مدیران میانی تصور شده است. اما پژوهشی که ما انجام دادیم می‌تواند شاخص این باشد که اکنون مدیران ارشد در حال پیش آمدن هستند. این نشان می‌دهد که با درک اهمیت موضوع طراحی تغییراتی در کل صنعت در حال رخ دادن است.»

انجام آزمون سنجش طراحی مک‌کینزی که فقط ۳۰ دقیقه طول می‌کشد از نهم نوامبر امسال در دسترس عموم قرار گرفته است.

منبع: نتیجه پژوهشی جدید: طراحی خوب به نفع کسب‌وکار است.

درباره ی گزارشگر طراحی صنعتی

موسسه علمی-پژوهشی و اطلاع رسانی گزارشگر طراحی صنعتی در تلاش است، با توسعه فعالیت های خود این سایت را به مرجع کاملی برای استفاده طراحان ایرانی، تبدیل کند. ما در تلاشیم اخبار مهم و تأثیر گذار بین المللی در حوزه دیزاین را در کوتاهترین زمان به زبان فارسی در اختیار مخاطبان قرار دهیم، همچنین بوسیله گزارشگران خود، در مراکز مختلف داخلی اخبار و رویدادهای ملی را تحت پوشش قرار دهیم.

همچنین ببینید

همدلی در تفکر طراحی

همدلی در تفکر طراحی – Design thinking خیلی از طراحان دوست دارند که توانایی خود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *