خانه / اخبار / طراحی خانه‌ برای زندگی زنبورهای گوشه‌نشین شهری!

طراحی خانه‌ برای زندگی زنبورهای گوشه‌نشین شهری!

شما چه چیزی در مورد زنبورها می‌دانید؟ در کندوها زندگی می‌کنند، به ملکه خدمت می‌کنند و عسل تولید می‌کنند. همه این‌ها درست است، ولی فقط برای ۱۰ درصد گونه‌های زنبور در جهان، این موارد صدق می‌کند.

به گفته گابریل کاویلو: “معمولا تصور ما از زنبورها گونه های معمول آنها یعنی زنبور عسل اروپایی (Apis mellifera) می‌باشد، ولی درواقع نزدیک به ۹۰ درصد گونه‌های زنبور (تقریبا ۲۵۰۰۰ نوع در دنیا وجود دارد)، زنبورهای گوشه‌نشین می باشند.

امروزه جمعیت زنبورها رو به کاهش است. تلاش های متداول در جهت حفاظت از طبیعت، اغلب بر روی زنبور عسل تمرکز می‌کند. اما دانشمندان دریافتند که این استراتژی می‌تواند به شدت ناقص باشد، زیرا از اکثریت گرده افشان‌های جهان چشم‌پوشی می‌کند.

شرکت کاویلو به نام Mali Arts برای تمام زنبورهای گوشه نشین که به ناچار سرپناه خود را در میان خاک و سنگ پیدا می‌کنند، Refugio را طراحی کرده است که به مانند یک آپارتمان برای دوستان شش پای ما می‌باشد.

Refugio بیشتر شبیه لانه‌های پرنده می‌باشد تا کندوهایی که شما تا به حال دیده اید. یک واحد از یک مخروط سرامیکی بزرگ تشکیل شده و واحد دیگر از لبه‌هایی به منظور جمع آوری آب برای نوشیدن استفاده می‌کند. این خانه‌های جذاب گونه‌های متفاوتی از چوب را درون خود جای داده و از حفره‌ها با ضخامت‌های مختلفی استفاده می‌کند تا به عنوان آپارتمانی کوچک برای زنبورهای گوناگون باشد.

طبق گفته کاویلو: “در مورد سرپناه می توان از مواد مختلف برای گونه های متفاوت زنبور استفاده کرد، همانند چوب، خاک یا سنگ. ما از چوب کاج خام و سرامیک خام بدون لعاب استفاده کردیم و تلاش ما الگوبرداری از آنچه که زنبورها می‌توانند به طور طبیعی در اطرافشان بیابند بوده است”.

از نظر کاویلو و طبق تحقیقی که در شهر مکزیک انجام داده، زنبورهای گوشه نشین جای پای محکمی در شهرها دارند. در مناطق شهری از سموم دفع آفات کمتری استفاده می‌شود و کشت گیاهان نسبت به مزارع روستایی، منحصر به یک گونه نمی‌باشد، بنابراین زنبورها می‌توانند حتی میان فضای بتنی خالی از درخت نیز رشد کند. کاویلو می گوید: “آنها می توانند گل‌های زیادی در باغ‌ها، پارک‌ها و مزارع شهری پیدا کنند”. و از نظر وی بررسی نقش شهرها در حفاظت از تنوع زیستی، بسیار جالب خواهد بود.

طراحی خانه‌ برای زندگی زنبورهای گوشه‌نشین شهری! | طراحی محیط زیست

با کمک مالی موسسه دولتی مکزیک که در زمینه امور فرهنگی فعال است (FONCA)، کاویلو نه تنها پروتوتایپ این خانه‌ها را توسعه داد بلکه از کتاب راهنما که توضیح می‌دهد چگونه می توان آن را همراه با چندین نوع  گیاه اجرا نمود، استفاده کرد تا خانه‌هایی سالم و خوشایند برای زنبورها بسازد. در حال حاضر این کار را در فاز آزمایشی انجام داده است ولی امیدوار است که تا سال آینده به این خانه‌ها جنبه تجاری دهد.

مترجم: نگین بزرگی‌نژاد، گزارشگر طراحی صنعتی

 

منبع: These tiny houses give solitary urban bees a place to live

 

درباره ی گزارشگر طراحی صنعتی

موسسه علمی-پژوهشی و اطلاع رسانی گزارشگر طراحی صنعتی در تلاش است، با توسعه فعالیت های خود این سایت را به مرجع کاملی برای استفاده طراحان ایرانی، تبدیل کند. ما در تلاشیم اخبار مهم و تأثیر گذار بین المللی در حوزه دیزاین را در کوتاهترین زمان به زبان فارسی در اختیار مخاطبان قرار دهیم، همچنین بوسیله گزارشگران خود، در مراکز مختلف داخلی اخبار و رویدادهای ملی را تحت پوشش قرار دهیم.

همچنین ببینید

طرح “دیواره ساحلی زنده” VOLVO با پرینت سه‌بعدی برای نجات اقیانوس‌ها از آلودگی پلاستیک!

ولوو شرکت سوئدی سازنده ماشین، در راستای تلاش خود مبنی بر مبارزه با آلودگی پلاستیکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *