خانه / اخبار / بیاید آلودگی پلاستیک را متوقف سازیم.

بیاید آلودگی پلاستیک را متوقف سازیم.

سال ۲۰۱۸ نیز تمام می‌شود و شما در صورتی می‌توانید مفید باشید که کمی ابراز وجود کنید. بشریت مسائل بسیاری دارد و شما خود را موظف به انجام کاری برای آن می دانید. قصد دارید در سال ۲۰۱۹ در چه حوزه‌ای تغییر ایجاد کنید؟ حوزه ای بهتر از یکی از بزرگترین هدایای طبیعت برای شروع وجود ندارد و آن چیزی نیست جز: آب. طبق تحقیقات ما از آنجاییکه که آلودگی دریاها توجه جهان را به خود جلب کرده، در جنبش مربوط به اقیانوس (ocean activism) تغییرجهت رخ داده است. تهدید پلاستیک، واقعی است و این می‌تواند انگیزه‌ای برای شما به منظور تغییر شیوه زندگیتان باشد.

طراحی پایدار | بیاید آلودگی پلاستیک را متوقف سازیم.

زمانی پلاستیک به معنای ‘قابل انعطاف و شکل پذیر’ بود؛ ماده ای دور ریختنی که سرآغاز “زندگی اسرافی” بوده است. طبق گفته نشنال‌جئوگرافیک امروزه حدود ۴۰ درصد یا بیش از ۴۴۸ میلیون تن از پلاستیک هایی که در سال ارائه می شود، دور ریختنی بوده و بیشتر آن در صنعت بسته بندی استفاده می‌شود. امروزه پلیمرها بخش زیادی از هدررفت پلاستیک را شامل می‌شوند که زندگی اقیانوس ها را به خطر انداخته‌اند.

طراحی پایدار | بیاید آلودگی پلاستیک را متوقف سازیم.
در تصویر بالا از DNA ذرات پلاستیک و پلانکتون برای تشخیص تفاوت استفاده شده است.

این موضوع تبدیل به مسئله‌ای برای شما شده که چگونه در قبال وضعیت تغییر یافته در دریاها رفتار کنید؟ به ایده‌های غیرمتعارف فرصت ظهور دهید. شیوه های نوآورانه ای از ساخت، استفاده مجدد و بازیافت پلاستیک وجود دارد که رابطه ما با این ماده عجیب را بهتر می سازد. بیوپلاستیک‌ها ورد زبان همه شده است؛ پلاستیک‌هایی که از محصولات گیاهی به جای سوخت‌های فسیلی تشکیل شده‌اند. دانشمندان در حال توسعه موادی می‌باشند که می‌تواند درمحصولات تک کاربره که در حال حاضر از پلاستیک مصنوعی ساخته شده، به کار رود. در سال ۲۰۱۸ شرکت لگو مجسمه های گیاهی خود که از جنس پلاستیک ساخته شده از نیشکر بوده را ارائه داد، ریبوک یک کتانی از جنس ذرت و پارچه با کفه بیوپلاستیک را عرضه کرد و طراحان یک ژل بیوپلاستیک خوردنی برای ورزشکاران تولید نمودند.

طراحی پایدار | بیاید آلودگی پلاستیک را متوقف سازیم.
شهر شناور ساخته شده از پلاستیک بازیافتی

تغییری در راه است، زیرا برندهای مطرح و کشورهای بزرگ امیدوارند که بتوانند پلاستیک را از رده خارج کنند، اما آیا این کافی خواهد بود؟ اخیرا گزارش شده که ۹۰/۵% از پلاستیک‌ها در جهان هیچ وقت بازیافت نمی‌شوند. همانطور که تغییر نگرشی در قبال دورریزها انجام شده، در میزان مصرف پلاستیک نیز باید تجدید نظر شود. کنیا به تازگی به لیست کشورهایی که کیسه پلاستیکی را منع کرده‌اند، پیوسته است؛ بدین صورت که برای متخلفان جریمه های گزاف و زندان در نظر گرفته است. فرانسه قول داده که تا سال ۲۰۲۰ استفاده از ظروف و لیوان های پلاستیکی را ممنوع کند. در انگلیس، کانادا و آمریکا ممنوعیت استفاده از ذرات پلاستیکی در وسایل آرایشی و بهداشتی اعمال شده است. همچنین شرکت‌هایی چون کوکاکولا، پپسی، آمکور و یونیلور تضمین کرده‌اند تا سال ۲۰۲۵ بسته‌بندی‌های خود را صددرصد قابل بازیافت و استفاده مجدد سازند.

طراحی پایدار | بیاید آلودگی پلاستیک را متوقف سازیم.
نمایی از شهر آینده که محدوده عابر پیاده را در سطح دریا نشان می‌دهد.

 نگرشی جدید برای این مشکل در حال رشد وجود دارد. پس زمان خوبی است که افراد با دیدگاه مشابه را بیابیم. با همه این اوصاف ما یک قطره می باشیم و در کنار هم یک اقیانوس می‌شویم. بویان اسلات، مدیرعامل و موسس شرکت ocean clean up در هلند می باشد، که مأموریت خود را پاکسازی اقیانوس قرار داده است. او با وعده خود در راستای پاکسازی اقیانوس آرام توانسته بیش از ۳۰ میلیون دلار برای ساخت یک دستگاه زداینده اقیانوس که همچنان در حال توسعه میباشد، جمع‌آوری کند.

طراحی پایدار | بیاید آلودگی پلاستیک را متوقف سازیم.

آگاهی در این رابطه و طرح های ساخته شده توسط پلاستیک‌های موجود در اقیانوس رو به افزایش است. طبق خبر منتشر شده از گاردین، برندهایی از جمله گوچی، استلا مک کارتنی و آدیداس با سازمان‌های از جمله پارلی در زمینه افزایش آگاهی از اثر مخرب پلاستیک در اقیانوس ها همکاری داشته اند. حتی طراحان شروع به تصویرسازی جهانی متشکل از شهرهای تعریف شده با این مشکل در حال رشد، کرده‌اند. همه این موارد نشان از تغییر مثبت و قدرتمند در فصل جدید تولید پلاستیک و آلودگی آن دارد.

مترجم: گزارشگر طراحی صنعتی، نگین بزرگی‌نژاد

 

منبع: designboom TECH predictions 2019: let’s stop plastic pollution

درباره ی گزارشگر طراحی صنعتی

موسسه علمی-پژوهشی و اطلاع رسانی گزارشگر طراحی صنعتی در تلاش است، با توسعه فعالیت های خود این سایت را به مرجع کاملی برای استفاده طراحان ایرانی، تبدیل کند. ما در تلاشیم اخبار مهم و تأثیر گذار بین المللی در حوزه دیزاین را در کوتاهترین زمان به زبان فارسی در اختیار مخاطبان قرار دهیم، همچنین بوسیله گزارشگران خود، در مراکز مختلف داخلی اخبار و رویدادهای ملی را تحت پوشش قرار دهیم.

همچنین ببینید

گزارش نشست خبری سومین دوسالانه طراحان بسته بندی ایران

نشست خبری سومین دوسالانه طراحان بسته بندی ایران صبح روز ۲۵ آذر در سالن استاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *