خانه / اخبار / Disney – تولید الکتریسته با کاغذ

Disney – تولید الکتریسته با کاغذ

به نظر شما وسایل الکتریکی‌ ما چطور کار می کردند اگر باتری وجود نداشت؟ Disney با این هدف یک پروژه تحقیقاتی‌ را در زمینه کاغذ‌های الکتریکی‌ آغاز نموده است.


تا حالا خیلی‌ راجع به این شنیده ایم که در آینده تمام وسایل به هم مرتبط خواهند بود و همه چیز هوشمند خواهد شد. اما در این مسیر مشکلات عمدهٔ بسیاری وجود دارد که یکی‌ از مهمترین آنها این است که اغلب این وسایل هوشمند، الکترونیکی‌ هستند و با استفاده از نیروی باتری کار می کنند که همانطور که خودتان می‌دانید در خیلی‌ مواقع کاربر را دچار مشکل می کنند. اما چه می شد اگر می‌توانستیم به جای استفاده از این باتری‌هایی که زود به زود تمام می شوند از حرکات ساده که به طور روزمره انجام می دهیم می‌توانستیم انرژی تولید کنیم.


ژنراتور‌های کاغذی یکی‌ از تازه‌ترین دستاورد‌های تحقیقات شرکت Disney می‌باشد. با تماس، مالیدن و یا کشیدن این کاغذ‌ها می‌توان به اندازه‌ای انرژی الکتریکی‌ تولید کرد که چراغ‌های LED و یا صفحات کوچک نمایشگر را روشن کرد.


یکی‌ از محققان این پروژه می‌گوید، که زیبایی این دستاورد در سادگی‌ آن است. این محصول به قدری ساده است که می‌توان آن را در هر جا و در هر زمینه‌ای مورد استفاده قرار داد. گرچه پشت این سادگی‌ یک فهم عمیقی از علم فیزیک قرار دارد. این کاغذ‌ها از الکترود‌هایی تشکیل شده اند که می توانند شارژ الکتریکی‌ را در خود نگاه دارند. یکی‌ از این الکترود‌ها تفلون است. اگر این الکترود به سطح کاغذ معمولی مالیده شود، کاغذ شروع به ساخت شارژ الکتریکی‌ متضاد آن می نماید. بنابرین، اگر شما این دو سطح را به هم بمالید یا بزنید، از طریق انرژی مثبت و منفی‌ ایجاد شده یک شارژ الکتریکی‌ ایجاد می گردد که می‌توان از آن در زمینه‌های مختلف استفاده کرد.


این انرژی اگرچه آمپر بسیار پائینی دارد ولی‌ ولتاژ آن بسیار بالا است و بنابرین توانایی زیادی دارد مثل باطری یک ساعت مچی. این کاغذ‌ها بر خلاف باتری‌های معمولی که بالاخره روزی تمام می شوند، اتمام ناپذیرند و همیشه در دسترس خواهند بود.

تولید این کاغذ‌ها بسیار ارزان و تقریبا ناچیز است و می‌توان آنها را حتی با پرینتر‌های معمولی نیز چاپ کرد. همچنین، این ژنراتور‌های کاغذی در طول عمرشان بر خلاف باطری‌های موجود به محیط زیست هیچ نوع آسیبی نمی‌زنند. و می‌توان آنها را بر روی هر سطحی وصل نمود. این تنها مقدمه‌ای بر این تکنولوژی بود. آینده‌ای را تصور کنید که این کاغذ‌ها بخشی از پوشاک ما باشند و از طریق حرکات روزمره و طبیعی ما، بدون اینکه حتی متوجه آنها باشیم برای ما انرژی الکتریکی‌ تولید کنند.

منبع

درباره ی گزارشگر طراحی صنعتی

موسسه علمی-پژوهشی و اطلاع رسانی گزارشگر طراحی صنعتی در تلاش است، با توسعه فعالیت های خود این سایت را به مرجع کاملی برای استفاده طراحان ایرانی، تبدیل کند. ما در تلاشیم اخبار مهم و تأثیر گذار بین المللی در حوزه دیزاین را در کوتاهترین زمان به زبان فارسی در اختیار مخاطبان قرار دهیم، همچنین بوسیله گزارشگران خود، در مراکز مختلف داخلی اخبار و رویدادهای ملی را تحت پوشش قرار دهیم.

همچنین ببینید

ساخت متریال جدیدی که انقلابی در امنیت خودرو ایجاد می‌کند!

ساخت متریال جدیدی که انقلابی در امنیت خودرو ایجاد می‌کند!

ساخت متریال جدیدی توسط دانشمندان دانشگاه واشینگتن که جاذب ضربه است. این فراماده (metamaterial) از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *