خانه / تازه ها / ۴ ترفند برای گرفتن بازخورد بهتر از مخاطبین رویدادها

۴ ترفند برای گرفتن بازخورد بهتر از مخاطبین رویدادها

شما هفته‌ها روی طراحی رویداد ، زمان می‌گذارید. اینگونه فکر می‌کنید که به خوبی پیش رفته و مهمانان به نظر خوشحال می‌آیند. اما چگونه خواهید فهمید که آیا واقعاً آن رویداد به درستی برگزار شده است یا نه؟ به جای استفاده از پرسشنامه که برای مردم نیز بسیارخسته کننده است (تازه اگر به آن توجه کنند)، ما پیشنهاد‌های طراحی را بدین منظور به کار گرفته‌ایم. در ادامه چگونگی دریافت یک بازخورد قوی برای کمک به بهبود کار شما، نشان خواهیم داد.

اما در ابتدا و قبل از شروع کار چیزهایی وجود دارد که باید در مورد آن‌ها فکر کرد

چیزی را که سعی در یادگیری آن دارید، در نظر بگیرید. در رابطه با چه قسمتی بازخورد می‌خواهید، برنامه‌ریزی رویداد، محتوا، تجربه یا نتیجه؟ گرفتن بازخورد در کنار درس‌هایی که برای ما دارد، کمک می‌کند که به مخاطب بگوییم از همان ابتدا در شکل‌گیری یک نمونه‌ی اولیه مشارکت دارد. تجربه نشان می‌دهد، آگاه بودن از اینکه شما در حال ساخت چیزی بهتر هستید، مشارکت‌کنندگان را به پاسخگویی تشویق می‌کند. شما نیز باید برای مشارکت، انگیزه‌هایی در نظر بگیرید. گاهی حتی یک تشکر ساده نشان می‌دهد که برای افکار آن‌ها ارزش قائل هستید. به خاطر داشته باشید که از اطلاعات دریافت شده برای فهم آنچه که رخ داده و از گفتگوها برای درک دلیل آن استفاده کنید. داده‌ها به تنهایی نیمی از داستان هستند.

با در نظر داشتن همه‌ی این موارد، تکنیک‌هایی طراحی کرده‌ایم که به ما کمک می‌کند بفهمیم چه چیزهایی کارآمد است، چه چیزهای نیست و چرا.

 1. در طول رویداد نظرسنجی انجام دهید

در حین رویداد اطلاعات جمع‌آوری کنید، زمانی که هنوز در ذهن افراد تازه است.

 • کارت‌های نظرسنجی را با یک بازخورد انگیزشی ساده مثل “من دوست دارم یا ترجیح می‌دهم” پخش کنید.
 • جملات محرکی روی تابلو بنویسید مانند “شما امروز چه چیزی آموختید؟” و به مهمانان تکه کاغذهای چسبان برای استفاده بدهید.
 • ابزارهای دیجیتالی مانند Meetmaps یا com، نظرسنجی زنده انجام می‌دهند و شما می‌توانید انتخاب کنید که به مخاطب نتایج لحظه‌ای را برای تشویق به مشارکت نشان دهد.
 • اندازه‌گیری‌های بیومتریک می‌تواند به شما بگوید که افراد انتخاب شده در هر لحظه چه احساسی دارند، Megvii و XOX از این سیستم‌ها هستند. شما همچنین می‌توانید این اطلاعات را به مخاطب نشان دهید.
 • تیم شما لیستی از احساسات یا تفکرات رایجی که انتظار دارید تهیه کرده ( “من گیج شدم” یا “من در حال یادگیری هستم”)، سپس درون جمعیت بروید و به افراد انگیزش‌های بازخوردی ساده دهید.

 1. داده‌های فیزیکی بسازید

گاهی اوقات دیدن شواهدی که نشان می‌دهد مردم در تعامل هستند، دیگران را به مشارکت ترغیب می‌کند.

Bonus: این تکنیک‌ها، جالب و اجتماعی هستند.

 • استفاده کردن از درب سبز برای نشان دادن “like” و درب قرمز برای نشان دادن “dislike”. شما همچنین می‌توانید با درخواست از مردم برای حرکت در مکان‌های خاصی درون فضا، این تکنیک را به کار گیرید.
 • از روی استیج، قبل یا بعد از سخنرانی از جمعیت بخواهید: “اگر این اولین رویدادی است که در آن حضور داشته‌اند برخیزند…”
 • انتخاب یک دکمه یا پین کردن کلمه‌ای که آنچه را برایشان ارزشمند است توصیف می‌کند. به طور مثال اگر شما در حال صحبت راجع به جامعه هستید یک کلید می‌تواند بیانگر “پیدا کردن هم‌نوعان من” و دیگری “ساختن تنوع” (منظور از تنوع وجود اقشار مختلف است) باشد.
 • گذاشتن نقطه روی یک طیف و یا قرار دادن توپ درون سبد برای رأی‌گیری آنچه که در نظر دارید. اشیاء مورد استفاده در رأی‌گیری نیز می‌توانند الگویی داشته باشند مثلاً سکه‌های تقلبی برای سرمایه‌گذاری تجاری.

 1. سرنخ‌ها را مشاهده کنید

مردم همیشه آنچه را که احساس می‌کنند، به درستی بیان نخواهند کرد. کارهای را که انجام می‌دهند نیز، یادداشت نمایید.

 • اگر بعد از رویداد پرزانته یا ویدیویی وجود دارد، تعداد افرادی که آن را دانلود می‌کنند، بشمارید.
 • یک هشتک برای استفاده‌ی افراد در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرده، سپس تعداد اشتراک‌گذاری‌ها و توییت‌ها و نظرات آن‌ها را دنبال کنید. ابزارهای مانند Tint می‌توانند بدین منظور مورد استفاده قرار گیرند.
 • اطلاعاتی همچون اسامی و ایمیل‌ها را برای رویدادهای بعدی جمع‌آوری کنید (اگر هیچ یک از افراد در رویدادهای بعدی شرکت نکنند، این خود نیز یک بازخورد است)
 • حجم صدا را ساعت به ساعت در طول رویداد برای داشتن تصویری بهتر از زمان‌های تعامل و شلوغی اندازه‌گیری نمایید. زمان اوج رویدادهای مختلفی که در همان مکان برگزار شده، برای سنجش مقدار انرژی در فضا مقایسه کنید.
 • نشانه‌هایی از راحتی یا تعلق را که افراد با زبان بدن نشان می‌دهند، تماشا کنید- آیا کروات‌ها رو شل کرده‌اند یا با پاشنه به زمین می‌کوبند و یا آنقدر احساس راحتی می‌کنند که صندلی‌هایشان را به صورت دایره‌ای چیده‌اند؟- همه‌ی اینها علامتی است که نشان می‌دهد درگیر شده‌اند. اما تنهایی نشستن، چک کردن موبایل و ساعت، خوابیدن و ترک مکان، می‌دانید که نشان‌دهنده‌ی چه چیز هستند.
 1. مشاهده‌های طولانی مدت انجام دهید

علاوه‌بر آموزه‌های سریع، شما ممکن است بخواهید در طول زمان و طی رویدادهای مختلف به یک بینش دست یابید.

 • از افراد بپرسید که آیا تمایل به حضور در یک پنل بازخوردی دارند. دسترسی منحصر به فرد و تبادل اطلاعات را در راستای کمک به شما در شکل دادن به برنامه، پیشنهاد دهید.
 • یک پلت فرم برای گفتگو در رابطه با موضوعاتی که برای شما و مهمانانتان مهم است، ایجاد کنید. این به شما کمک می‌کند این جریان را به صورت ادامه‌دار حفظ نمایید و به افراد یادآوری کنید در چیزهایی که برایتان اهمیت دارد، با شما مشارکت نمایند.

آیا ایده‌هایی برای اضافه کردن به لیست ما دارید؟ ما مشتاق شنیدن آنها هستیم

 

مترجم: گزارشگر طراحی صنعتی، شیرین امامی

منبع: ۴Tricks for Getting Better Feedback

درباره ی گزارشگر طراحی صنعتی

موسسه علمی-پژوهشی و اطلاع رسانی گزارشگر طراحی صنعتی در تلاش است، با توسعه فعالیت های خود این سایت را به مرجع کاملی برای استفاده طراحان ایرانی، تبدیل کند. ما در تلاشیم اخبار مهم و تأثیر گذار بین المللی در حوزه دیزاین را در کوتاهترین زمان به زبان فارسی در اختیار مخاطبان قرار دهیم، همچنین بوسیله گزارشگران خود، در مراکز مختلف داخلی اخبار و رویدادهای ملی را تحت پوشش قرار دهیم.

همچنین ببینید

مد و فشن در قالب خدمت

مد و فشن در قالب خدمت نویسنده: آلفونزو سگورا ماه پیش من مجموعه دی وی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *