خانه / اخبار / نورپردازی خیابانی

نورپردازی خیابانی

چراغ های خیابانی راه ما را به خانه روشن و در جاده های شب ایجاد امنیت میکنند. چه می شد اگر ما می توانستیم چراغ های خیابانی طبیعی ایجاد کنیم که به قدرت برق بی نیاز باشند؟

اخیرا گروهی از دانشمندان در تایوان کشف کرده اند که قرار دادن نانو ذرات طلا در برگ های درختان، باعث می شود که آنها نوری درخشان و مایل به قرمز بیرون دهند. ایده استفاده از درختان به جای چراغ های خیابان یک نوآوری است. این ایده تنها باعث صرفه جویی در هزینه برق و کاهش انتشار CO2نمی شود بلکه می تواند تا حد زیادی آلودگی نوری را در شهرهای بزرگ کاهش دهد.
هنگامی که دانشمندان به دنبال راهی برای ساخت روشنایی با کارآیی بالا شبیه به تکنولوژی LED ، اما بدون استفاده از مواد شیمیایی سمی مانند پودر فسفر بودند، این کشف به طور تصادفی رخ داد. صحبت در مورد توسعه، استاد Yen-Hsun Wu می گوید : “دیودهای نوری(LED) در بسیاری از پانل های صفحه نمایش و چراغ های خیابان جایگزین منابع نور سنتی شده اند. بسیاری ازاین دیود ها، به خصوص دیود تابش نور سفید ، از پودر فسفر استفاده میکنند تا نوری با طول موج متفاوت ایجاد کنند. هرچند ، پودر فسفر بسیار سمی و قیمت آن گران است. در نتیجه، دکتر Yen-Hsun Wu به دنبال روشی است که کمتر سمی باشد و جایگزینی برای پودر فسفرپیدا کند.”
با جایگزینی نانوذرات طلا به برگ گیاهان Bacopa caroliniana، دانشمندان قادر هستند که کلروفیل موجود در برگ را وادار به تولید و انتشار درخششی قرمز در طول موجی بالای نور فرابنفش کنند. نانو ذرات طلا قادر به تولید تشعشع ماهتابی آبی بنفش هستند که باعث آغاز درخشش قرمز در اطراف کلروفیل می شود.

منبع

درباره ی گزارشگر طراحی صنعتی

موسسه علمی-پژوهشی و اطلاع رسانی گزارشگر طراحی صنعتی در تلاش است، با توسعه فعالیت های خود این سایت را به مرجع کاملی برای استفاده طراحان ایرانی، تبدیل کند. ما در تلاشیم اخبار مهم و تأثیر گذار بین المللی در حوزه دیزاین را در کوتاهترین زمان به زبان فارسی در اختیار مخاطبان قرار دهیم، همچنین بوسیله گزارشگران خود، در مراکز مختلف داخلی اخبار و رویدادهای ملی را تحت پوشش قرار دهیم.

همچنین ببینید

نگاهی به تلاش کشورها در توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات

نگاهی به تلاش کشورها در توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات با گذری بر پروژه‌های منتخب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *