خانه / اخبار / قدرت رنگ

قدرت رنگ

سیاه و سفید انتخاب های‌ بسیار محافظه کارانه ای در دنیای طراحی و دیزاین هستند. اگرچه طراحان معروف و بزرگ همواره از رنگ‌های روشن و شاد در طراحی خود بهره می برند.

استفاده رنگ‌های شاد همواره با برچسب هایی چون ابتدایی، خام، وحشی، هنر محلی و سنتی‌ همراه بوده است، درحالیکه استفاده از سفید و سیاه به نظر جایگزینی جدی، متمدن و با وقار رسیده است که اصلا خام ابتدایی و وحشی نمی‌باشد.

اما حتی اگر لوگوی برند مورد علاقه خود را مجسم کنید، اغلب لوگویی رنگی‌ را مجسم خواهید کرد. یک بازار هفتگی روستایی را در شهری کوچک مجسم کنید و یا یک عروسی‌ هندی، و یا یک شهر ماهیگیری نروژی، آواتار، و یا سیرک و در این زمان است که می‌بینید، نم یتوانید به خاطر رنگهای به کار گرفته شده در این فضاها احساس شادابی نکنید.
در حقیقت ما شاهد این گرایش هستیم که استفاده از رنگ در دنیای گسترده طراحی روز به روز در حال افزایش است.

نه تنها در فضاهای مسکونی بلکه در فضاهای تجاری نیز با استفاده از رنگ مواجه می شویم، حتی در محصولات نیز از کالا های مصرفی روزمره گرفته تا هواپیما‌ها رنگ به کار گرفته می شود. همچنین رنگها به عناصر جدایی ناپذیر بازاریابی و ارتباطات بدل شده اند.

در طول تاریخ رنگ‌ها بیانگر شرایط اجتماعی، مذهب، اصل و نسب، و خیلی‌ چیز‌های دیگر بوده اند، و استفاده از آنها به منابع موجود برای آن رنگ بستگی داشته است مثلا برای تهیه رنگی‌ خاص برای پارچه شخص باید وضعیت مالی خوبی می داشته است. همچنین در فرهنگ‌های مختلف رنگ‌ها معانی مختلفی‌ به خود می گیرند. بطور قطع می‌توان گفت که مردم سرزمین‌های گرمسیری به رنگهای گرم پاسخ بهتری می دهند در حالیکه در کشور‌های سرد سیر مردم تمایل بیشتری به رنگ‌های سرد دارند.

احتمالا رکود اقتصادی سبب گشته است که طراحان از رنگ‌های بیشتری برای جذب مشتریان استفاده کنند. به هر حال و به هر دلیلی امروزه می توان رنگ‌های بیشتری را در دنیا طراحی مشاهده کرد و از آنها لذت برد.

منبع

درباره ی گزارشگر طراحی صنعتی

موسسه علمی-پژوهشی و اطلاع رسانی گزارشگر طراحی صنعتی در تلاش است، با توسعه فعالیت های خود این سایت را به مرجع کاملی برای استفاده طراحان ایرانی، تبدیل کند. ما در تلاشیم اخبار مهم و تأثیر گذار بین المللی در حوزه دیزاین را در کوتاهترین زمان به زبان فارسی در اختیار مخاطبان قرار دهیم، همچنین بوسیله گزارشگران خود، در مراکز مختلف داخلی اخبار و رویدادهای ملی را تحت پوشش قرار دهیم.

همچنین ببینید

نایاب ترین رنگ‌ های جهان در دانشگاه هاروارد

غیر معمولترین رنگ‌‌ها از آزمایشگاه رنگدانه های داستانی هاروارد شامل موادی است که از سوسکها، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *