خانه / جعبه دانش / طراحی حسی

طراحی حسی

عنوان: طراحی حسی

موضوع: طراحی احساسی

نویسنده: دانلد آ.نورمن

مترجم: جهانبخش سادگی راد

ناشر: حرفه هنرمند

توضیحات تکمیلی:
آیا تا به حال به دلایل لذت بردن خود از محصولات اندیشیده‌اید؟ آیا هرگز فکر کرده‌اید که چرا یک اتومبیل شسته و پولیش شده به نظر بهتر و سریع‌تر از زمان کثیف بودن خود حرکت می‌کند؟ به چه دلیل کامپیوترهای اپل بعد از عرضه شدن مک با فروش بیشتر و قابل توجهی روبرو شدند؟ تحقیقات در دهه اخیر ثابت کرده‌اند که انسان‌ها علاوه بر استفاده یک محصول (صنعتی یا فرهنگی) با آن ارتباط حسی نیز برقرار می‌کنند. دانلد نورمن نویسنده کتاب طراحی حسی، دلیل عشق (یا نفرت) ما به اشیاء روزمره، به بررسی علت و چگونگی این ارتباط احساسی انسان با اشیاء پیرامون خود پرداخته است.
وی معتقد است که واکنش افراد در برابر اشیاء در سه سطخ غریزی، رفتاری و تفکری یا اندیشمند صورت میگیرد، یا به عبارت دیگر واکنش آنها در برابر اشیاء در این سه سوال خلاصه می‌شود: آیا دوستش دارم؟ (برخاسته از غریزه) آیا کار می‌کند؟ (برخاسته از منطق) آیا دوباره از آن استفاده خواهم کرد؟ (برخاسته از تجربیات و فرهنگ) سطح غریزی با ظاهر، حس اولیه، صدا، بو و … محصول مرتبط است.
سطح رفتاری به نحوه استفاده از آن ارتباط دارد و سطح تفکری تماما در ارتباط با معنای محصول و پیام آن به مخاطب می‌باشد.نویسنده در بخش دوم کتاب کاربرد این سه اصل را در طراحی محصولات مورد بررسی قرار می‌دهد.
این کتاب از جدیدترین کتب در ارتباط با نقش عواطف و احساسات در طراحی محصولات بوده که مرجع مناسبی جهت مطالعه در این خصوص می‌باشد و اکنون نیز در بسیاری از دانشگاه‌های جهان به عنوان کتاب درسی تدریس می‌شود.

فهرست مطالب:
فصل اول: مفهوم اشیا
– اشیاءجالب بهتر کار می کنند.
– وجوه چند جانبه احساس و طراحی

فصل دوم: طراحی در عمل
– سه سطح طراحی: غریزی، رفتاری و تفکری
– سرگرمی و بازی ها
– مردم، مکان ها، اشیاء
– ماشین های حسی ( آدم های آهنی)
– آینده روبات ها

فصل سوم: ما همه طراح هستیم

درباره ی گزارشگر طراحی صنعتی

موسسه علمی-پژوهشی و اطلاع رسانی گزارشگر طراحی صنعتی در تلاش است، با توسعه فعالیت های خود این سایت را به مرجع کاملی برای استفاده طراحان ایرانی، تبدیل کند. ما در تلاشیم اخبار مهم و تأثیر گذار بین المللی در حوزه دیزاین را در کوتاهترین زمان به زبان فارسی در اختیار مخاطبان قرار دهیم، همچنین بوسیله گزارشگران خود، در مراکز مختلف داخلی اخبار و رویدادهای ملی را تحت پوشش قرار دهیم.

همچنین ببینید

با این کیت ساده، هرکسی قادر به طراحی دیوار تعاملی است!

با این کیت ساده، هرکسی قادر به طراحی دیوار تعاملی است!

با این کیت[۱]‌ DIY ساده، هرکسی قادر به تبدیل دیوار به تاچ‌اسکرین و طراحی دیوار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *