خانه / جعبه دانش / روش تحقیق در طراحی محیط، محصول و خدمات

روش تحقیق در طراحی محیط، محصول و خدمات

عنوان:روش تحقیق در طراحی محیط، محصول و خدمات

موضوع: روش تحقیق

نویسنده: دکتر نائینی

مترجم:

ناشر: کتاب وارش

توضیحات تکمیلی:
انسان‌ها دائماً در حال تحقیق و بررسی شرایط اطراف خود هستند و روزانه و در زمان‌های مختلف به‌دنبال پاسخ‌گویی به پرسش‌ها و نیاز‌های خود هستند و این فرآیند محدود به جنس یا سن خاصی نمی‌شود. کودک در لابه‌لای اسباب‌بازی‌های خود جست‌و‌جو می‌کند و یا با کنجکاوی به وسایل و تجهیزات پیرامونش نظر کرده و آنها را با سعی و خطای کودکانۀ خویش مورد بررسی قرار می‌دهد. بزرگسالان نیز در راستای بهبود شرایط زیستی خود همواره مشغول انتخاب بهترین گزینه‌های پیش‌ روی خود هستند.
در فرآیندهای تخصصی و علمی نیز تحقیق و بررسی شرایط، به‌منظور انتخاب راه‌حل‌ها و کشف حقایق مطرح است ولیکن تحقیق علمی به‌سادگیِ جستجو‌های روزمره و عمومی نیست و نیازمند فرآیندی بخردانه، برنامه‌ریزی‌شده و سیستماتیک است.
در این کتاب سعی شده است تا اصول پژوهش علمی مورد دقت قرار گیرد. هر چند که مبانی متدولوژی تحقیق در عرصه‌های مختلف علمی تا حدی شبیه به‌هم هستند اما در این کتاب تلاش نگارنده بر گرایشی‌کردن زمینه‌های تحقیق در حوزه‌های معماری و طراحی‌صنعتی و به‌عبارتی طراحی محیط، محصول و خدمات استوار بوده است. این دسته از رشته‌های یادشده به‌دلیل محتوایی و به‌واسطۀ این‌که در آنها مباحت تلفیقی هنر و زیبایی از یک‌سو و کاربردی بودن مفاهیم از سوی دیگر مطرح است، از ویژگی خاصی برخوردارند. مهم‌تر اینکه علومی هستند انسان‌محور و از این منظر ساختار و شکل ویژه‌ای دارند، بدین‌لحاظ ملاحظات خاصی نیز در متدولوژی تحقیق را طلب می‌نمایند.
در فصل نخست این کتاب سعی شده تا ضمن تشریح و تعریف تحقیق علمی، مبانی روش‌شناسی پژوهش مورد دقت قرار بگیرد. خوانندگان محترم، اصول نگارش فرضیات و همچنین پرسش‌های تحقیق را در فصل دوم فرا‌می‌گیرند. در فصل سوم به تشریح متغیر‌های تحقیق پرداخته شده است. یکی از مراحل مهم پژوهش مربوط می‌شود به نحوۀ نمونه‌برداری، تعیین آموزدنی‌ها و هم‌چنین تعیین حجم نمونه‌ها، که مورد اخیر در فصل چهارم مورد بررسی
و تشریح قرار گرفته است. در فصول پنجم و ششم انواع روش‌های تحقیق و متدولوژی‌هایی که بیشتر در معماری داخلی و طراحی‌صنعتی کاربرد دارند تشریح شده است. در فصل پایانی، روش‌های گردآوری اطلاعات، روایی و پایایی پژوهش مورد دقت قرار گرفته است.
در این کتاب سعی شده است تا ضمن توصیف روش‌شناسی تحقیق به‌صورت فراگیر، گروه هدف اصلی و ویژه را، دانشجویان گروه‌های معماری داخلی و طراحی‌صنعتی قرار دهد و نگارنده امید دارد این مختصر بتواند ایشان را در ترسیم خط‌مشی مناسب و شایسته برای انجام پژوهش‌های کاربردی راهنمایی نماید.

علاقه مندان به تهیه این کتاب با ۱۵ درصد تخفیف می توانند به دفتر پایگاه اطلاع رسانی گزارشگر طراحی صنعتی مراجعه نمایند.

درباره ی گزارشگر طراحی صنعتی

موسسه علمی-پژوهشی و اطلاع رسانی گزارشگر طراحی صنعتی در تلاش است، با توسعه فعالیت های خود این سایت را به مرجع کاملی برای استفاده طراحان ایرانی، تبدیل کند. ما در تلاشیم اخبار مهم و تأثیر گذار بین المللی در حوزه دیزاین را در کوتاهترین زمان به زبان فارسی در اختیار مخاطبان قرار دهیم، همچنین بوسیله گزارشگران خود، در مراکز مختلف داخلی اخبار و رویدادهای ملی را تحت پوشش قرار دهیم.

همچنین ببینید

عکس‌های جدید از طراحی مشعل المپیک ۲۰۲۰ توکیو

طراح ژاپنی Tokujin Yoshioka عکس‌های جدیدی از جزئیات طراحی مشعل المپیک ۲۰۲۰ توکیو منتشر کرده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *