خانه / اخبار / افزایش نقش روبات‌های خبرنگار در گردش اطلاعات

افزایش نقش روبات‌های خبرنگار در گردش اطلاعات

هر روز نقش روبات‌ها در دنیای رسانه‌ها‌ بیشتر می‌شود. روبات‌ها علاوه بر تهیه آمار و اخبار، کار نگارش میلیاردها گزارش در سراسر جهان را به عهده دارند. آیا آدم‌آهنی‌ها می‌توانند روزی جایگزین روزنامه‌نگاران شوند؟

سال‌هاست که روبات‌ها در کارخانه‌ها و بیمارستان‌ها و مناطق بحران‌زده از پس ماموریت‌های آسان و سخت برمی‌آیند. اکنون به مرور شاهد لشکرکشی آنها به دفاتر تحریریه رسانه‌ها در اقصی نقاط جهان هستیم.

گام‌های نخست در این زمینه را رسانه‌ها و خبرگزاری‌های آمریکایی برداشته‌اند. در ماه مارس سال گذشته (اسفند ۹۲) زلزله‌ای نسبتا شدید شهر لس آنجلس را به لرزه درآورد. نخستین خبر در این باره را یک کامپیوتر روزنامه “لس آنجلس تایمز”، تنها سه دقیقه پس از وقوع زلزله منتشر کرد.

نام نرم‌افزاری که کار خبرنگاران را به عهده گرفته “کویک بات” است که با زنگ خطر سازمان زلزله‌شناسی آمریکا فعال می‌شود. او اطلاعات زلزله را در کوتاه‌ترین مدت در متنی که از پیش تهیه شده، می‌گنجاند و منتشر می‌کند.

پس از آن خبرگزاری آسوشیتدپرس به سرویس‌ خبرنگاری کامپیوتری رو آورد. در ماه ژوئیه سال گذشته این خبرگزاری تهیه و نگارش بخشی از گزارش‌های اقتصادی خود را به نرم‌افزاری به نام “ورد اسمیت” واگذار کرد.

این گزارش‌ها در آغاز توسط کارکنان آسوشیتدپرس کنترل می‌شدند اما از ماه اکتبر به بعد، گزارش‌های کامپوتری بدون دخالت انسان تهیه و منتشر می‌شوند.
“ورد اسمیت” هم مثل “کویک بات” عمل می‌کند: متن گزارش از پیش نوشته شده و فقط آمار و اطلاعات جدید به آن افزوده می‌شوند.

خداحافظی با روزنامه‌نگاران؟

پرسشی که اکنون خیلی از اهالی رسانه‌ها را به خود مشغول کرده این است که آیا در آینده نزدیک روبات‌های هوشمند جای روزنامه‌نگاران و گزارشگران را خواهند گرفت؟

کارشناسان معتقدند که تحولات در این زمینه قابل پیش‌بینی نیست، اما آنچه مسلم است این است که در آینده بخش زیادی از کارهای روزمره تحریریه‌ها را روبات‌ها به عهده می‌گیرند و روزنامه‌نگاران این امکان را می‌یابند که وقت خود را وقف پژوهش و تهیه گزار‌ش‌های موضعی کنند.

پروفسور مایکل وایت، متخصص کامپیوتر در دانشگاه اوهایو معتقد است که هیچ‌گاه نرم‌افزارها و روبات‌های هوشمند جای روزنامه‌نگاران را نخواهند گرفت. او گزارش در باره مربی یک تیم ورزشی را مثال می‌زند که با وجود اینکه مادرش را یک روز پیش از دست داده، تیم خود را به مقام قهرمانی می‌رساند. وایت معقتد است که هیچ روباتی قادر به تهیه گزارشی در این مورد نخواهد بود.

منبع

درباره ی گزارشگر طراحی صنعتی

موسسه علمی-پژوهشی و اطلاع رسانی گزارشگر طراحی صنعتی در تلاش است، با توسعه فعالیت های خود این سایت را به مرجع کاملی برای استفاده طراحان ایرانی، تبدیل کند. ما در تلاشیم اخبار مهم و تأثیر گذار بین المللی در حوزه دیزاین را در کوتاهترین زمان به زبان فارسی در اختیار مخاطبان قرار دهیم، همچنین بوسیله گزارشگران خود، در مراکز مختلف داخلی اخبار و رویدادهای ملی را تحت پوشش قرار دهیم.

همچنین ببینید

IBM THINK Blog

عنوان: IBM THINK Blog موضوع: تکنولوژی آدرس وب‌سایت: www.ibm.com/blogs/think توضیحات تکمیلی: آقای Michael Zimmerman سردبیر سایت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *