آگهی
آگهی
آگهی
آگهی

روشنایی شهری – ادای احترام به آتش

امتیاز این گزینه
(5 آرا)

 

ترجمه: مرجان حسومی

به نظر مي­رسد اختراع برق، لامپ و همه چيزهايي (محصولاتي) که به پیرو  آن به وجود آمده؛ ارزش و گرمي آتش و نوري که به تدريج در طول زمان بر پيشرفت انسان پرتو افکنده بود را از اذهان ما زدوده است.

 

 

 

"The P Objects" طرحی است که از نمادهاي مرتبط با فانوس­هاي غربي و شرقي الهام گرفته است. سمبلهايي که هرکدام در فرهنگ خود پذيرفته شده اند. طراح در اين محصول توانسته یک ساختار چوبي، که به صورت استادانه­اي شبيه به قفس ساخته شده، را با حباب­هاي کاغذي ظريفي ترکيب کرده و به اين ترتيب تضاد و کنتراست را در طراحي خود به نمايش بگذارد.

 

 

 

هدف از خلق این فانوس، صرفنظر از تفاوت های سبک غربي يا شرقي آن، ساخت یک محصول مشترک میان فرهنگی است. اين هدف مشترک "نگهداري از نور و آتش" است. قبل از اختراع برق و چراغ­هاي حبابي، احتمالاً ساده­ترين و رايج­ترين شکل استفاده از نور، شمع بوده است. ولي نور شمع ضعيف بوده، براي ممانعت از خاموش شدن آن در باد، نياز به مراقبت دارد. قدم منطقي بعدي استفاده از فانوس بود. "The P Objects" اداي احترام به مهار آتش است که توسط انسان و به منظور تأمين روشنايي صورت گرفته است و متاسفانه مي تواند در دنياي مدرن امروز به راحتي ناديده گرفته شود. حباب­هاي کاغذي اين چراغ­ها به شکل الماس ساخته شده­اند که معرف ارزش نور هستند. علاوه بر اين رنگ قرمز و نارنجي که براي اين حباب­ها در نظر گرفته شده­اند نيز تقليدي از رنگ آتش است. اسکلت و ساختار چوبي اين چراغ­ها، برخلاف نمونه­هاي استيل و فلزي آن، حس گرما و طبيعي را نيز القا مي­کند.

 

 

 

هدف چي- تينگ هوانگ Chieh- Ting Huang،‌ یک تجربه طراحی کمپ شهري است. جايي که افراد بتوانند دور آتش جمع شوند و زيبايي و درخشش حاصل از نور را جشن بگيرند.

 

 

 

روشنايي­هايي که این طراح براي فضاهاي روباز شهري طراحي کرده است به زودي در فستيوال طراحي لندن به نمايش گذاشته مي­شوند. اين نمايشگاه اداي احترام به نور و مهار آتش به عنوان شالوده فرهنگ بشریت است.

 

 

تهیه شده در پایگاه اطلاع رسانی

گزارشگر طراحی صنعتی

 

منبع:

http://mocoloco.com

اضافه‌ كردن نظر


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی