آگهی
آگهی
آگهی
آگهی

محمد فاتحی

امتیاز این گزینه
(0 آرا)

 

در تاریخ 21 اردیبهشت ماه سال 1390، ساعت 19:15 مصاحبه گزارشگر طراحی صنعتی با آقای محمد فاتحی، طراح و مؤسس استودیو طراحی دکمه در محل استودیو دکمه آغاز گردید و این گپ دوستانه تا ساعت 21 ادامه داشت. مطالب زیر گزیده ای از صحبت های مطرح شده در این مصاحبه می باشد که به حضورتان تقدیم می گردد.

قبل از آغاز متن مصاحبه گزیده ای از بیوگرافی ایشان برای آشنایی بیشتر مخاطبان ارائه می گردد:

 

نام : محمد

نام خانوادگي : فاتحي

تاريخ تولد : 1357

محل تولد : تهران


تحصیلات:

 • كارشناسي طراحي صنعتي - دانشكده هنر و معماري - دانشگاه آزاد اسلامي
 • كارشناسي ارشد طراحي صنعتي - دانشكده هنرهاي كاربردي - دانشگاه هنر

سوابق پژوهشی و آموزشی :

 • مدرس دانشگاه هنر
 • آموزش مدلسازی و حجم سازی در کارگاه مجسمه سازی ایستا
 • آموزش نرم افزارهای مدلسازی و رندرینگ سه بعدی
 • فعاليت در كميته پژوهش و كميته انتشارات انجمن مجسمه سازان

 

سوابق حرفه ای :

 • فعالیت در زمینه طراحی داخلی و طراحی محصول در شرکت های طراحی :

پلاس پارت ، ویرا و فرمینیک به مدت 2 سال

 

فعالیت های هنری:

 • عضويت در انجمن مجسمه سازان ايران از سال 1378
 • نمايشگاه گروهي تلویزیون  گالري محسن . تهران . 1389
 • نمايشگاه گروهي آشپزخانه  گالري محسن . تهران . 1389
 • نمايشگاه گروهي . دوسالانه مجسمه هاي شهري . گالري برگ . تهران . 1389
 • نمايشگاه گروهي . جشنواره بين المللي كارتون . بوستون . آمریکا 1389
 • نمايشگاه گروهي . فستيوال بين المللي كارتون و كاريكاتور . رتردام . هلند 1389
 • نمايشگاه گروهي . هفتمين نمايشگاه تصوير سال .  خانه هنرمندان . تهران . 1388
 • نمايشگاه انفرادي . خانه هنرمندان . گالري ميرميران . تهران . 1388
 • نمايشگاه انفرادي . خانه كاريكاتور . تهران . 1386
 • نمايشگاه گروهي . دوسالانه مجسمه سازي . موزه هنرهاي معاصر . تهران .

 

چرا دكمه ديزاين؟

دکمه یکی از چند واژه ای بود که من همیشه دوست داشتم یه جایی ازشون استفاده کنم. با توجه به نوع کاری که ما شروع کرده بودیم و اینکه دکمه تو بسیاری از پوشاک و محصولات مشابه از گذشته دور تا الان به همون شکل استفاده میشه، من هم این واژه رو انتخاب کردم.

 

در دکمه چكار مي كنيد؟

 

کار اصلی ما تو دکمه، طراحی و ساخت کیف های دست ساز ( نه دست دوز ) اون هم به میزان محدود هست. هر چند که در طی این مدت محصولات جانبی دیگری هم طراحی و تولید کردیم و البته خواهیم کرد، اما کار ما طراحی و ساخت محصولات چرمی هست.

 

آيا از قبل آشنايي با این کار داشتيد؟

 

بله. تا حدودی آشنایی داشتیم و دلیل انتخاب این نوع محصولات هم به همین خاطر بود. ما مدتی به عنوان کارآموز تو چند تا واحد تولیدی کیف و کفش شروع به کار کردیم. هر چند هیچ بخشی برای آموزش تو این کارگاه ها وجود نداشت و ما به شکل کاملا تجربی با مهارت های این کار آشنا شدیم که البته بسیار دشوار هم بود.

 

از زمانی که شروع به فعالیت تولیدی کردیم، تازه بسیاری از مطالب تئوری را از نزدیک لمس کردیم، تازه فهمیدیم محدودیت های تولید یعنی چی؟ طراحی برای تولید یعنی چی؟ استفاده بهینه از امکانات یعنی چی؟ تحقیق قبل از پروژه یعنی چی؟ گرفتن بازخورد از مصرف کننده یعنی چی؟

 

چرا توليد كيف؟

 

گرایش و علاقه اصلی خود من طراحی و ساخت مبلمان هست اما چون شرایط و امکانات لازم برای فعالیت جدی و حرفه ای تو این زمینه هنوز در دسترس نبود، به همین خاطر به سمت طراحی و تولید کیف و محصولات مشابه که امکاناتش برای من بیشتر مهیا بود رو آوردم. البته هر زمانی امکان فعالیت در زمینه مبلمان هم فراهم بشه حتما این کار رو خواهم کرد.

 

بزرگترين ترس قبل از شروع کار برای شما چی بود؟

 

شاید بشه گفت بزرگترین ترس قبل از شروع ، امکان اجرایی شدن طرح ها و ایده ها با کیفیت مطلوب بود. اینکه محصولات ساخته شده چقدر با طرح های اولیه همخوانی دارند و چه میزان از فرایند تولید تحت کنترل ما خواهد بود.

 

پیدا کردن همکار و هم تیمی یکی از دغدغه های جدی من در شروع کار بود. آشنایی و همکاری با خانم زهرا احسان که رشته تخصصی شون صنایع دستی هست کمک زیادی به شکل گیری اولیه دکمه کرد. در واقع تلفیق دو نوع رویکرد و دیدگاه متفاوتی که ما داشتیم باعث شد که دکمه به این شکل دربیاد.

 

 

الگو يا پلان شما قبل از شروع كار چه بود؟

 

متاسفانه در برخی محافل مفهوم واژه "تولید" با "تولید انبوه" یکی شده است. دغدغه اجرایی شدن ایده ها و اینکه به شکل اتودهای دستی یا رندر باقی نمونند و از طرفی آشنايي با فعاليت طراحان بین المللی كه آثار و طرح هاي خود را حتی در قالب يك نمونه توليد می کردند "self made product" و یا کارهاشون را بصورت پروتو تایپ ارائه می کردند، باعث شد تا فعالیت خودمون رو با این الگو ها آغاز کنیم. یعنی تولید، یا به عبارتی خلق ایده ها به تعدادی محدود. این نگرش الگوی اصلی ما در شروع کار بود.

 

شاید بزرگترین لذت های یک طراح، این هست که محصولی که طراحی کرده رو در دست مصرف کننده ببینه و این همیشه آرزوی من بوده چیزی که طراحی می کنم رو در حال استفاده و در دست خریدارش ببینم.

 

بازار هدف شما چه بوده است؟

 

بازار هدف ما افرادی بودند که محصولات مورد نظرشون رو به راحتی در بازار فعلی پیدا نمی کنند. یکسری پیش فرض هایی از ابتدا داشتیم که بعد از تماس با مصرف کنندگان، تاحد زیادی تغییر کرد و پس از مدتی متوجه شدیم که چه قشری با چه سطح درآمد یا سبک زندگی جذب محصولات دکمه می شوند. ما سعی کردیم با تعریف حوزه طراحی، نیازهای گروه مورد نظر رو تامین کنیم. البته با گسترش محصولات دکمه این بازار هدف هم در حوزه های دیگری توسعه پیدا خواهد کرد.

 

هیچ وقت این جمله آقای وثوقی رو فراموش نمی کنم که  "ما اگر در ایران مرسدس بنز نمی تونیم تولید کنیم  لااقل یک نیمکت خوب می تونیم طراحی و تولید کنیم".

 

آیا شما طراحی سفارشی هم دارید؟

 

بله. بخشی از فعالیت های استودیو طراحی دکمه به همین طراحی های سفارشی اختصاص پیدا می کنه. این رویکرد در حال حاضر در بسیاری از حوزه های مربوط به پوشاک و لوازم مربوطه رایج شده است. برای بسیاری از مصرف کنندگان اختصاصی بودن محصولی که استفاده می کنند اهمیت زیادی دارد. احساس تعلق و مالکیت نسبت به محصول برای مصرف کنندگان امروزی با وجود محصولاتی که تولید انبوه میشن ، پر رنگ تر شده است. ما در برخی موارد سفارش دهنده محصول رو در فرایند طراحی هم شریک می کنیم.

 

شما ایده های خود را بر چه اساسی بدست می آورید؟

 

برخی از این ایده ها بر اساس نیازهایی خریداران و سفارش دهندگان محصولات ما شکل می گیرن. برخی از اونها با الهام از سایر محصولات، المان ها و نمادهای بومی مثل قفل های ایرانی و برخی هم ایده های شخصی طراح و یا تیم طراحی هستند در استودیو ما ایده ها و آثار، بر اساس پتانسیل موجود، میزان موفقیت طرح و  بازخورد مخاطب ادامه حیات می دهند.

 

 

متاسفانه در بعضی محافل تعریف بسیار بسته و محدودی از طراحی صنعتی ارائه میشه که باعث گرایش گروهی از دانشجوها به سمت پروژه هایی می شه که به علت پیچیدگی و فقدان دانش و تکنولوژی مربوطه نه توان اجرای شدن رو دارند و نه نیاز مخاطب رو برطرف می کنند. کارهای به ظاهر پیچیده و بزرگی که در نهایت به شکل یه مدل سه بعدی باقی می مانند .

 

شما چگونه با مخاطب خود در ارتباط هستید؟

 

بخش عمده ی ارتباط ما با مخاطب از طریق اینترنت هست اما به لحاظ کیفی بهترین نوع ارتباط با مخاطب در زمان برگزاری نمایشگاه های دکمه و زمانی است که امکان گفتگو و تبادل نظر حضوری با مخاطب فراهم می شود.

 

پیشنهاد من به بچه های طراحی صنعتی اینه که طرح ها و ایده های خودشون را با هر امکان و بضاعتی که دارند تولید کنند. در واقع ما باید تلاش کنیم تا از بلند پروازی هامون کم و به عمل گرایی اضافه کنیم.

 

تبدیل یا استفاده از المان های فرهنگی در ایده های شما به چه صورتی است؟

 

استفاده از این المان ها و موراد مشابه در کارها تا حد زیادی تعمدی بوده چون من شخصاً علاقه مندم که از هویت بومی در کارهامون استفاده بشه. در واقع ما نمی خواهیم که از المانهای بومی صرفا به شکلی سمبلیک استفاده کنیم. ترجیح ما بر اینه که این هویت  بومی در کارمون نهفته باشد و در بستر مناسب حامل فرهنگ بومی ما هم باشه.

 

شما با مسئله کپی رایت محصولاتتون چگونه برخورد کرده اید؟

 

کپی رایت یکی از معضلات بزرگ طراحان در ایران است. ما پیگیر ثبت کارهامون هستیم و اقدامات لازم را هم انجام می دهیم. ولی متأسفانه حتی ثبت طرح ها نیز مانع از کپی کارها نمی شود. ما استراتژی های محتلفی برای مقابله با نقض قانون کپی رایت داریم که بخشی از اون از طریق کنترل عرضه محصول و یا تنوع محصولات و ارائه شناسنامه های معتبر به همراه محصول هستند.

 

مشکل ترین و پرچالش ترین مرحله تولید شما کدام قسمت است؟

 

تهیه مواد اولیه مرحله مهم و دشواری است. در واقع شناخت چرم و یراق آلات، همچنین آشنایی با مراکز معتبر و مناسب برای تهیه این مواد وقت و انرژی زیادی رو به خودش اختصاص می ده. ولی از مراحل تولید، یکی از بخش های مهم کار "طراحی الگو" کار است. این مرحله می تواند کل فرآیند تولید را کوتاه و کم هزینه تر و یا پیچیده تر و پرهزینه تر کند. مرحله دشوار دیگری که تو فرایند تولید کیف وجود داره، اسمبل کردن قطعات مختلف به نحوی است که محصول از لحاظ فرم و عملکرد مطابق با طرح نهایی باشه.

 

همیشه کار کردن در کارگاه را دوست داشتم و نمی خواستم دائم پشت کامپیوتر و یا در حال اسکچ زدن باشم. در کارگاه بودن و کارکردن جزء لاینفک روحیه کاری من است.

 

آیا شما سعی در معرفی خودتون به شرکت های معروف در ایران داشته اید؟

 

ما تلاشی برای شناساندن خودمان به شرکت های معروف در حیطه ی خودمون در ایران نکردیم. از طرف دیگر با توجه به شناخت ما از برخی از این شرکت ها مطلع هستیم که چیزی به نام طراحی در آنجا وجود خارجی ندارد. واحد طراحی بخشی تشریفاتی است و  عملا چیزی در این مراکز طراحی نمی شود و کارها  دقیقا کپی مدل های خارجی است. در واقع نیازی به طراحی در این مراکز احساس نمی شود. در ایران خیلی از بچه ها هستند که علاقه مند به فعالیت در این حیطه هستند اما این شرکت ها اساسا مجالی برای فعالیت به این افراد نمی دهند. البته ناگفته نماند که در اکثر مواقع کار خوبی به آنها ارائه نشده است و مقداری از این عدم تمایل شرکت ها برای جذب طراحان، به دلیل ضعف خود طراحان نیز می باشد.

 

برخورد شما با مسائل محیط زیستی در کارتون به چه صورتی است؟

 

یکی از اهداف اصلی و اولیه ما ، کار با مواد طبیعی بود. هر چند پروسه شناخت و تسلط به کار با مواد طبیعی خصوصا چرم زمان زیادی می بره و در طی اون مدت ما کار با مواد مصنوعی رو هم تجربه کردیم اما در حال حاضر ما تقریبا تمامی محصولات خودمون را از مواد طبیعی می سازیم و حتی چرمی رو هم که تهیه می کنیم از کارخانه های صنعتی تهیه می کنیم. البته این بخشی از ویژگی کار ما نیز به حساب می آید و باعث تمایز ما با محصولات مشابه در بازار می شود.

 

شما چگونه خلاقیت در کارهاتون را استمرار می بخشید ؟

 

ما سعی می کنیم حین طراحی هر مجموعه رویکرد جدیدی رو در کارامون داشته باشیم و از طرفی از امکانات و تکنیک های جدیدی که در اختیارمون قرار می گیره استفاده کنیم. بخشی از این مستمر بودن رو هم از طریق جذب طراحانی با فکر خلاق و متفاوت به تیم طراحی قصد داریم که بدست بیاریم.

 

مسلماً این کار بدون همکاری خانم احسان و به تنهایی از عهده من بر نمی آمد. در کنار کمک دوستان دیگری چون آقای کسایی گرافیست، خانم نجفی عکاس، آقای فتحی جلالی در مولتی مدیا و وب و خیلی افراد دیگر ... .

 

اگر الان بودجه زیادی به شما می دادند، چه می کردید؟

 

سوال جالبیه، باید بیشتر راجع بهش فکر کنم! ولی شاید بیشتر از هر چیزی دلم بخواهد که تجهیزات کارمون را تکمیل کنم. بخاطر اینکه ما الان خیلی از ایده هامون بخاطر عدم وجود تجهیزات لازم در ایران نمی توانیم تولید کنیم. بخاطر همین احتمالاً در اولین اقدامی که می کردیم این بود که تجهیزاتمون رو تکمیل کنیم.

 

کدوم محصولتان بیشتر از بقیه دوست دارید؟

 

سوال سختیه. بعضی وقت ها طرح هایی که شما دوست ندارید، از طرف مخاطب خیلی مورد توجه قرار می گیرد و برعکس مدل هایی را که شما خیلی علاقه مندید خیلی مورد توجه قرار نمی گیرن و این در حقیقت نشانه پیچیدگی رفتار مخاطب است. ولی در جواب شما باید بگم از بین مدل های تولیدی ما مدلی رو که هم خودم خیلی دوست داشتم و هم خیلی مورد استقبال قرار گرفت، مدل "ژاژوکه" هست.

 

اخیرا، ما 2 پیشنهاد برای برگزاری نمایشگاه های گروهی در استرالیا و ایتالیا از طریق دوستانمان داشتیم، ولی ما دوست داریم زمانی این اتفاق بیافتد که با مجموعه ای خوب که خودمون رو هم راضی می کنه حضور پیدا کنیم.

 

5سال آینده خود را کجا می بینید؟

 

پیش بینی خیلی سخته... مخصوصاً برای اونهایی که در ایران کار تولیدی می کنند زیرا مؤلفه هایی متغییر خیلی زیاد هستند. ولی اگر با همین روند فعلی پیش بریم من فکر می کنم که تا 5 سال آینده محصولاتمون را با تیم بزرگتری تولید خواهیم کرد و خود ما بیشتر مدیریت و طراحی تولید را انجام می دهیم تا اینکه مستقیما درگیر مراحل ساخت باشیم.

 

به نظر شما چالش موجود در آموزش آکادمیک طراحی صنعتی ایران چیست؟

 

متأسفانه یک نگاه دو قطبی در این سیستم آموزشی وجود دارد. در فضای آکادمیک گاهی بیش از حد به مسائل تئوریک تأکید می شه و هیچ عامل بازدازنده ای هم برای تعدیل اون وجود نداره در نتیجه ما افراد زیادی را داریم که تئوریسین های بسیار خوبی اند اما طراح نیستند. از طرفی دیگر تو محیط کار و تولید تاکید زیاد به تجربه و مهارت های فنی و عدم توجه به دانش و علم روز طراحی باعث شده که تکنیسین های خوبی داشته باشیم که سواد و دانش طراحی ندارند.

 

طراحانی که دوست دارید؟

 

Tom Dixon ، Josper Morrison  Naoto fukasawa ,

 

فیلم و کارگردان مورد علاقه؟

 

فیلم : ممنتو . مرد مرده . تیری آیرون

کارگردان : جارموش . کیم کی دووک . فینچر . لینچ . وودی آلن

 

سبک موسیقی مورد علاقه؟

 

فولکوریک ( شمال خراسان . ترکمن ) و راک

 

کدامیک از درسهای دانشگاهی برای شما مفید بود؟

 

در دوره لیسانس پروژه 3 با خانم دکتر حجازی که همیشه مدیونشون هستم.

 

متأسفانه اکثر بچه های طراحی صنعتی تا زمانی که در دانشگاه هستند بیشتر درگیر فضای مطالعاتی و دانشگاه هستند و از فضای کار حرفه ای و پروژه های حقیقی به دور هستند، و از نقاط ضعف و قوت خودشون ، تناقض ها و تفاوتهای موجود در محیط آموزش و محیط حرفه ای مطلع نیستند و زمانی با این مسئله مواجه می شوند که فارغ التحصیل شده اند ...

 

برای مشاهده محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به سایت گروه طراحی دکمه مراجعه نمایید.

 

تهیه شده در پایگاه اطلاع رسانی

گزارشگر طراحی صنعتی

 

Absolutely, fitness and medicines are playing on the minds of young and old. There are varied complaints when an individual prefer get remedies online. Let's talk about varied remedies you can get online. Viagra is a medication used to treat various diseases. What do you have to consider about "is it safe to buy viagra online"? Where you can find more information about "where can i buy viagra online safely"? Matters, like "viagra wiki", refer to different types of soundness problems. Actually, a scientific reviews found that up to three quarters of men on these treatment experience side effects. Prescription medicaments can help us, but they can also come with unwanted side effects. It's important to remember that not all medicaments are foolproof. Speak to your physician about the proper disposal of your preparation.

گالری تصاویر

  Image folder specified does not exist!
 •  
سایر مطالب این مجموعه: « الهام سید جواد

نظرات  

 
0 #11 غزاله ۱۳۹۳-۰۸-۰۷ ۲۱:۴۹
خیییییییییییییی ییییلی خوووووووب بود.مخصوصا کاراتون.موفق باشین :-)
نقل قول
 
 
+2 #10 حسین دلفی ۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۲:۵۶
سلام بله همه,
گزارش جالب ومتفاوتی بود و آقای فاتحی در گفته هاشون به نکته ای اشاره کرده اند که بنظرم یک نکته کلیدی است و آن اینکه قرار نیست طراح صنعتی صرفا محصولاتی را طراحی کند که صرفا تولید انبوه داشته باشند و طراحی برای تولید محدود (تولید دسته ای) هم میتواند ایده خوبی برای طراحان باشد.
نکته دیگر آنکه حسب اطلاع من در کشوری همچون ایتالیا که دارای طراحان صاحب سبکی نیز میباشد طراحان صنعتی ذوق و سلیقه خود را در زمینه های متفاوتی حتی در زمینه طراحی پارچه ومد نیز می آزمایند, پس خوب است که طراحان ما هم خود را محدود به چاچوبهای صرفا صنعتی نکنند, شاید همچون آقای فاتحی بتوانند کار خلاقه و جالبی برای خود فراهم کنند.
با آرزوی موفقیت برای همه,
حسین دلفی
نقل قول
 
 
+1 #9 alireza ۱۳۹۱-۰۱-۲۷ ۲۲:۵۷
jaleb bod....pishrafte khobi toye kareton dashtid..vaghean tabrik..man ham hamishe mikhastam dar aram be in marhale beresam..omidvaram bishtar rosh konid
نقل قول
 
 
+1 #8 مهسا ۱۳۹۰-۱۲-۰۳ ۱۵:۴۷
خیلییییییی خوب بود. هم مصاحبه هم کارا :-)
نقل قول
 
 
0 #7 mr ۱۳۹۰-۰۹-۲۳ ۱۰:۲۵
با سلام. لطفا آرس و شماره تماس موسسه دکمه رو برامون بفرستین.
نقل قول
 
 
+1 #6 امید باقرزاده ۱۳۹۰-۰۵-۰۶ ۱۷:۳۷
همکاری با محمد عزیز در شرکت فرمی نیک باعث به وجود اومدن خاطره های به یادموندنی شد و خوشحالم که ایشون زمینه مورد علاقه و البته تخصصی خودشون رو پیدا کردن براشون بهترین آرزوها رو دارم.
نقل قول
 
 
-1 #5 ندا صحت ۱۳۹۰-۰۴-۰۸ ۱۱:۲۶
خیلی خوشحالم که کارت از همه ی جهات حرفه ایه. موفق باشی.
نقل قول
 
 
+1 #4 آزاده صبوری ۱۳۹۰-۰۴-۰۳ ۲۱:۴۶
خیلی تبریک میگم . و امیدوارم این پیشرفت روز افزون در طراحان صنعتی ادامه دار باشد .
در ضمن طراحاحی های شما بسیار زیبا و خلاقانه هستند .
آرزو می کنم در آینده نزدیک خبر پیشرفت های بیشتر را بشنویم .
نقل قول
 
 
+2 #3 عطیه قاسمی ۱۳۹۰-۰۳-۲۳ ۲۲:۵۸
بسیار تبریک میگم جناب اقای فاتحی....
نقل قول
 
 
+1 #2 کیوان نادری ۱۳۹۰-۰۳-۲۲ ۱۲:۳۴
محمد جان از دیدن کارت و خواندن حرفات لذت بردم. وسواس و دقت نظرت تو کارت نمود پیدا کرده. برات همیشه آرزوی موفقیت میکنم.
نقل قول
 

اضافه‌ كردن نظر


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی