آگهی
آگهی
آگهی
آگهی

برخاستن گجت های انسان نما

امتیاز این گزینه
(1 رای)

در نمایشگاه تکنولوژی و الکترونیک (CES)، بسیاری از وسایل طوری طراحی شده بودند که شبیه انسان بنظر برسند. هدف؟ تا ارزش انسان را نسبت به هوش مصنوعی نشان دهند.

 

 

برخاستن گجت های انسان نما

 

مگ میلر 9 ژانویه 2017

قرارگرفتن درمیان عده زیادی از مصرف کنندگان در نمایشگاه CES سال 2017 لاس وگاس، تماشاگران با رباتهایی مواجه شدند که رفتار دوستانه ای داشتند و شطرنج بازی می کردند، تاب می خوردند، گیتار می زدند و برای کارهای خانگی پیشنهاد کمک می دادند.

نمایشگاه تجاری مغلوب هوش مصنوعی بود که در همه چیز ادغام شده، از لوازم خانگی تا اتومبیهای خودکار بدون سرنشین. دستیارهای مجازی همه جا دیده می شدند، اغلب فرم رباتهایی به بلندی زانوی انسان را می گرفتند که در صحن همایش پرسه می زدند و با قیافه معصوم پلک می زنند یا با فریاد از جایگاه خود با بینندگان سلام و خوش آمد می گویند. این رباتها هنوز از از خدمتکارهای شبه انسان خانگی در قیلمهای علمی تخیلی دور هستند، اما همه چیز آنها – ظرافت، حرکات و لحن صحبت کردن- به این معناست که خیال برخی از کسانی که به داشتن این درجه از تکنولوژی در خانه حساسیت دارند را راحت کند.

 

 

برخاستن گجت های انسان نما

 

تویوتا کانسپت – i

این اتومبیل انسان نمای دوستدار کاربر تنها منتسب به رباتها در CES  نبود. اتومبیل کانسپت خودکار تویوتا، کانسپت – i " کمتر بعنوان یک ماشین، بلکه بیشتر یک رفیق" ثبت شده. یک صورت دوست داشتنی داشت که با این موضوع هماهنگ بود. چراغهای جلوی ماشین شباهت بامزه ای به چشمهای دوزیستان دارد. هر یک از پنجره های درخشان آن بسمت روح یویی Yui – نام هوش مصنوعی که با ماشین یکپارچه و متحد شده است. یویی نفس یا ضمیر کانسپت – I و وجه شناسایی او است.

مکررا اتومبیل انسان نمای کانسپت i  بعنوان " کمتر ماشین و بیشتر یک رفیق" ثبت شده است.

 

 

برخاستن گجت های انسان نما

 

ایان کارتابیانو، سرپرست طراحان در استودیوی طراحی کالتی تویوتا در جنوب کالیفرنیا می گوید او و تیمش یویی را خلق کردند که از 12 مرحله انیمیشن که Disney  در سال 1930 بوجود آورد استفاده کردند تا موضوعات متحرک را زنده بنمایند. به یویی به عنوان یک نوع  فوق العاده آینده نگرانه هربی Herbie فکر کنید که حشره احساساتی مورد علاقه همه است. همینکه شما سوار اتومبیل می شوید، یویی با شوق و ذوق به شما سلام می کند. اگر حس کند که شما اضطراب دارید یک موسیقی ملایم را برایتان پخش می کند، و اگر حس کند شما خواب آلود هستید صندلی شما را به آرامی تکان می دهد. درست برخلاف اتومبیلهایی که بطور معمول طراحی می شوند. تیم طراحی کالتی  هوش مصنوعی اتومبیل و همینطور عملکرد اولیه  داخل اتومبیل را کاملتر کردند- اینها سپس  طراحی انسان نمای بیرونی اتومبیل را با داخل آن منطبق کردند.

 

 

برخاستن گجت های انسان نما

 

ادغام هوش مصنوعی در اتومبیلهای انسان نما یکی دیگر از ترندهای CES  امسال بود. NVIDIA  و AUDI  کمک راننده هوش مصنوعی خود را منتشر کردند. ماشینی که آنها قصد داشتند تا در 2020  به جاده ها بفرستند، و هوندا هم یک اتومبیل کانسپت با هوش مصنوعی را با یک موتور هیجانی بنمایش گذاشت، که با درک هیجاناتی که در پشت تصمیمات راننده است خود را تنظیم می کند. چه استدلالی پشت این ارتباط عاطفی است؟ مالکیت یک اتوموبیل هوشمند میتواند برای برخی راننده ها تهدید آمیز باشد، بخصوص آنهایی که از رانندگی لذت می برند و خیلی طرفدار اتومبیلهای بدون راننده خودکار نیستند. کارتابیانو می گوید: شخصی کردن اتومبیل واقعا یک راه خیلی خوب برای احساس وابستگی به هوش مصنوعی است.

 

 

برخاستن گجت های انسان نما

در مورد فن آوری خانگی مرتبط هم میتوان همین را گفت. بیل وب یکی از شرکای شرکت طراحی محصول هیوج Huge که در سان فرانسیسکو پایه گذاری شده می گوید: یک دشواری طبیعی در بودن ربات در خانه های شما نیز وجود دارد.بیل وب  دو سال پیش طراحی را بسمت ساخت ربات جیبو Jibo هدایت کرد و امسال در CES مشاهده کرد که طراحی های مشابه از همه طرف سر درآوردند، از ربات هاب ال جی Hub  تا رباتیک می فیلد بنام کوری Kuri.

باوجود این بیل وب  پیش بینی میکرد که ترند بانمک و انسان نمای الکترونیک فقط یک دوره گذار است که به مردم کمک میکند تا بر دشواری داشتن رباتها غلبه کنند و تکنولوژی جدید را بپذیرند. درواقع او و تیمش در نهایت حالت کارتونی طراحی اولیه ربات جیبو را کاهش دادند و تصمیم گرفتند چیزی مشابه سر و قالب بدن انسان را انتخاب کنند.

 

 

برخاستن گجت های انسان نما

 

در نهایت، طراحی صنعتی خوب قادر است چیزهایی را که خوشایند ما نبوده اند را طوری بسازند که کاربرها را به آن علاقمند کنند. Apple  احتمالا یکی از معروفترین آنهاست. استیو جابز کامپیوترهای کابردی گذشته را که اساسا تشکیل می شد از یک جعبه، یک صفحه کلید و مقداری سیم را تبدیل به محصولی کرد که مردم عمیقا و حتی از لحاظ احساسی به آن وابسته اند. و تازه او اینکار را بدون اینکه به کامپیوتر چشمهای پلک زننده شیرین بدهد انجام داد.

 

 

برخاستن گجت های انسان نما

 

ربات جیبو

بیل وب می گوید: این تقریبا مانند این است که ما خودمان را به یک کلیشه خاص بچسبانیم تا مردم را با آن راحت تر کنیم. ما کلیشه ای را میسازیم که مردم را با تکنولوژی راحت تر کنیم. یک  موجود سفید و براق پلاستیکی، دقیقا تصویری است که در ذهن ما برای روبات ها جا افتاده!

 

 

 

تهیه شده در پایگاه اطلاع رسانی

گزارشگر طراحی صنعتی

منبع

https://www.fastcodesign.com

اضافه‌ كردن نظر


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی