آگهی
آگهی
آگهی
آگهی

اسکچینگ در معماری داخلی و مبلمان

امتیاز این گزینه
(0 آرا)

عنوان:

اسکچینگ در معاری داخلی و مبلمان

 

موضوع:

طراحی دستی

نويسنده:

مهندس احمدی خوشبخت

مترجم:

 

ناشر:

کلهر

 

توضيحات تكميلي:

 

نویسنده کتاب در مقده آن، کتاب اسکچینگ را اینگونه معرفی می نماید:

 

آفرينش و نوآوري در فرايند ديزاين همواره با اسکچينگ آغاز مي‏ گردد. امروزه «طراحي دست آزاد» در استوديوهاي ديزاين و معماري داراي جايگاهي مهم در ايده‏ پردازي مي‏باشد. با اين حال در همين زمان عده‌اي با اين پرسش مواجه‌اند که آيا با وجود نرم‌افزارهاي گوناگون، نيازي به يادگيري اسکچينگ حس مي‌شود و آيا دوره کار با مداد و کاغذ به پايان نرسيده است؟ هر يک ازين دو جستار، بار دو بخش جدا از هم را در پروسه طراحي بر دوش مي‌کشند. ايده‌پردازي، آفرينش کانسپت و تفکر در نخستين گامهاي پروژه به کمک اسکچينگ ممکن مي‌شود، حال آنکه نرم‌افزارها وظيفه استاندارد‌سازي و شبيه‌سازي خروجي پاياني در يک فرآيند طراحي را برعهده دارند نه تفکر و انديشيدن را.  درواقع «دست» به عنوان بازوي اجرايي مغز، بهترين اهرم براي انجام دستورات ذهن و آفرينش فرم وفضا است.

امروزه در بزرگترين استوديوهاي ديزاين و معماري همچون: آيديو، زيبا ديزاين، ايکيا و ... توليد ايده به کمک اسکچ‌زدن انجام مي‌گيرد، در حاليکه اين شرکت‌ها از بهترين و قوي‌ترين نرم‌افزارهاي دو‌بعدي و سه‌بعدي با موتور رندرهاي قدرتمند بهره مي‌برند.

درون‌مايه اصلي کتاب بر اساس قوانين «مِش‌بندي» و«تناسبات» و گونه‌اي از هم‌بندي ميان هندسه و اسکچينگ شکل گرفته تا آنچه سرانجام در طراحي محصول، مبلمان و فضاي داخلي خواهيم داشت به درستي متناسب و هماهنگ باشد.

طراحان خلاق و ايده‌پرداز بسياري هستند که نمي‌توانند آنچه را در ذهن دارند بر روي کاغذ آورده تا در گام نخست به خود و سپس به همکاران و يا کارفرمايان نشان دهند. گروهي نيز توانايي اسکچ زدن ايده خود را دارند ولي آنچه بر روي کاغذ پياده مي‌کنند با آنچه در ذهن دارند ناهمگون است و نمي‌توانند کار نهاييشان را به زيبايي آنچه در ذهنشان پرورانده‌اند نمايش دهند و به خاطر همين ضعف، ايده‌شان آن‌گونه که بايد ديده نمي‌شود. در حقيقت، ايده نهايي خوب است ولي به دليل اجراي ضعيف، بد ديده مي‌شود و همين چالش سبب گونه‌اي محافظه کاري در بيان ايده ميان ديزاينرها مي‌گردد. بالا بردن توانايي دست ِطراحي کمک بسياري به افزايش اعتماد به نفس ديزاينر براي نمايش ايده مي‌نمايد.

در اين کتاب، اسکچينگ به عنوان روشي براي پنداشت و انديشيدن و همچنين به عنوان زبان تفکر در دنياي ديزاين مطرح مي‌شود تا از اين رهگذر تبديل به ديالوگي ميانوند براي برقراري ارتباط بين طراحان مي‌گردد. حرکت دست بر روي کاغذ مي‌تواند آغازگر ايده‌اي باشد که به مرور و با پختگي به محصول نهايي ريخت مي‌دهد. مي‌توان پاره‌اي از پرورش ايده را از درون ذهن بر روي کاغذ انتقال داد، اين بدين معني است که اسکچينگ تنها براي طراحي فرم نهايي نيست، بلکه آغازگر پروسه‌اي است که گوياي خط فکري طراح تا رسيدن به شکل پاياني است. بيان رويکرد يک طرح از آغاز تا پايان به مدد اسکچينگ، دستاويزي براي ديده شدن خط فکري ديزاينر مي‌شود. همچنين شناخت و چيره‌گي بر روي فرم‌هاي پايه و آگاهي از پتانسيل آن‌ها در راستاي ترکيب و آناليزشان با يکديگر کمک مي‌کند تا بتوان براحتي فرم‌ها و فضاهاي پيچيده را طراحي کرد. در پايان، اين فرايند سواد فرم شناسي و ديداري طراح را افزايش مي‌دهد.

 

به زودی این کتاب را از گزارشگر طراحی صنعتی می توانید با تخفیف ویژه تهیه نمایید.

 

فهرست مطالب:

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:

گزارشگر طراحی صنعتی

اضافه‌ كردن نظر


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی