نگاهی بر زندگی و آثار ساتیندرا پاخاله اسطوره‌ی طراحی هند

امتیاز این گزینه
(0 آرا)

نگاهی بر زندگی و آثار ساتیندرا پاخاله اسطوره‌ی طراحی هند

پژوهش و ترجمه: ایمان آزادگان

 

هر چند كه اغلبِ چهره‌هاي برجسته و تأثيرگذار بر روند طراحي معاصر، از دنياي غرب و به ويژه از خاستگاه اروپا برخاسته‌اند، اما گه‌گاه حضور برخي طراحان شرقي نيز در اين تحول فراگير جهاني پررنگ است. فرايند جهاني شدن و گسترش فزاينده‌ي اطلاعات در كمترين زمانِ ممكن، مرزهاي پيشين را درنورديده و مفهوم جغرافيا و مليت را در گستره‌هاي علمي كمرنگ كرده است. اين تعامل فرهنگي ميان غرب و شرق، افزون بر گستره‌هاي كلان، در زمينه‌ي انديشه و سبك طراحي نيز دستاوردهايي چشمگير به ارمغان آورده و اهميت و ضرورتِ طراحي را بيش از هر زمان ديگر بر انسانِ معاصر آشكار نموده است. از نگاهِ نخبگانِ دورانديش، طراحي، ابزاري كارآمد و اثربخش براي برون‌رفت از دشواري‌هاي بنيادين جهان امروز است؛ دشواري‌ها و پيچيدگي‌هايي كه هر دو جهان غرب و شرق، فارغ از محدوده‌ي جغرافيا، با آن دست به گريبان‌اند و به يقين، هم‌انديشي نخبگان جهاني و تعامل فرهنگي ميان جوامع، مي‌تواند نقشي شايسته در اين فرايندِ گره‌گشايي ايفا كند.

گرايش طيفي وسيع از طراحان نامدار اروپايي به فعاليت در كشورهاي شرقي، به ويژه چين، و تلاش براي آموزش و ترويج طراحي در جوامع شرقي، خود گواهي بر اين فرايند جهاني‌ شدن و تعامل فرهنگي غرب و شرق است. افزون بر ژاپن، كه در طول چند دهه‌ي اخير، تأثيري شگرف بر طراحي معاصر به جاي نهاده است، ديگر كشورهاي شرقي نيز كمابيش كوشيده‌اند با معرفي برخي چهره‌هاي ممتاز، حضورِ اثرگذارِ خويش را در قافله‌ي طراحي جهاني به نمايش گذارند. براي نمونه، امروز كريم رشيدِ مصري با رويكردِ طراحي احساسگرا، چهره‌اي خبرساز در محافل طراحي جهاني است و آثار گونه‌گون‌ وی الهام‌بخش بسياري از پويندگان راه طراحي واقع مي‌شود. اما افسوس‌بار و تأمل‌برانگيز آنكه به رغم استعدادِ شگرف و پيشينه‌ي غني فرهنگي و هنري ايرانيان، طراحان ايراني هنوز به جايگاه و مرتبه‌اي شايسته در فهرست برترين‌هاي طراحي جهان دست نيافته‌اند و آثار طراحي نخبگان ايراني در هيچ يك از كتاب‌هاي معتبر طراحي معاصر به چشم نمي‌خورد. البته اين سخن، هرگز از سرِ ملي‌گرايي و مليت‌پرستي نيست؛ چرا كه چنانچه اشاره شد، مفهومِ مليت در طراحي امروز رنگ باخته است؛ اما اين عدم حضور و مشاركت ايرانيان در روند طراحي بين‌المللي، بيانگر نوعي انفعال و كم‌كاري جامعه‌ي طراحي ايراني است كه اميد مي‌رود با يكپارچگي و انسجامِ افزون‌تر، نقشي درخور در تحولات طراحي معاصر ايفا كند.

از سرزمينِ پرجمعيت و رنگارنگ هندوستان كه به رغمِ دشواري‌ها در مسير توسعه گام برداشته است، ساتيندرا پاخاله[1] از انگشت‌شمار طراحان شرقی است كه تأثيري شگرف بر طراحي معاصر به جاي نهاده است. وي افزون بر طراحي، يك انديشمند و نظريه‌پردازِ آينده‌نگر است و با انجام پژوهش‌هاي كاربردي وسيع در زمينه‌ي طراحي، توسعه و ساخت محصول، نقشِ تأثيرگذار خود را در اين گستره به اثبات رسانده است. پاخاله، با استعداد شگفت‌انگيز خويش، همه‌ي مرزهاي طراحي امروز را درنورديده است.

 

 

 

پاخاله در زمينه‌هاي گوناگون طراحي محصول، طراحي الكترونيك، طراحي حمل و نقل، طراحي لوازم خانگي، طراحي   مبلمان، طراحي رايانه و محصولات ديجيتال، معماري و طراحي داخلي فعاليت مي‌كند و در هر يك از اين زمينه‌هاي متمايز نيز دستاوردهايي چشمگير داشته است. گفتني است كه نسخه‌ي ايتاليايي مجله‌ي معتبر وُگ[2] در سال 2008، ساتيندرا پاخاله را به عنوان يكي از 80 فرد خلاقِ تأثيرگذار با بينشي جهانگير در معماري و طراحي داخلي معرفي كرد. به يقين، مطالعه‌ي دستاوردهاي شگرف پاخاله در زمينه‌هايي كه برشمرده شد، خود نيازمندِ نگارشِ كتابي مفصل و قطور است؛ در اين نوشتار، به اجمال به معرفي آثار متمايز وي در زمينه‌ي طراحي مبلمان و دكوراسيون خواهيم پرداخت.

ساتيندرا پاخاله در 20 دسامبر سال 1967، در شهر واشيم[3] در ايالت ماهاراشترا[4] در منطقه‌ي مركزي هند ديده به جهان گشود. وي تحصيلات خويش را در «دانشكده‌ي مهندسي منطقه‌ي ويسوِسوارايا»[5] در ناگپور[6] – كه اكنون به «مؤسسه‌ي ملي فناوري ويسوِسوارايا»[7] تغيير نام داده - آغاز كرد و در سال 1989 در رشته‌ي مهندسي طراحي مكانيك در مقطع كارشناسي فارغ‌التحصيل شد. وي در پي اين توشه‌ي فني- مهندسي، به تدريج به هنر و طراحي گرايش يافت و سپس در «مركز طراحي صنعتي مؤسسه‌ي فناوري هند»[8] در بمبئي، به تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد طراحي پرداخت و در سال 1991 فارغ‌التحصيل شد. پس از پايان تحصيلاتش در هند، رهسپارِ اروپا شد و تحصيلات خود را در زمينه‌ي «طراحي محصول پيشرفته»[9] در «دانشكده‌ي طراحي آرت‌سنتر»[10] سوييس ادامه داد و با پايان تحصيلاتش در سال 1994، به شكلي جدّي وارد دنياي حرفه‌اي طراحي شد.

 

2. (راست) میز- چهارپایه از خانواده‌ی مبلمان اسب، گالری اَمان، 2008 / (چپ) نشیمن- صندلی راحتی اسب، گالری اَمان، 2000


 

وي با بهره‌‌مندي از پيشينه‌ي فرهنگي و هنري هند و نيز آشنايي با سبك‌هاي طراحي روز اروپا، به بينشي جهاني و فراگير دست يافت كه زمينه‌هاي موفقيتش را در سال‌هاي آينده فراهم كرد. وي پس از اقامت در سوييس و همكاري كوتاهي با شركت معتبر «فراگ‌ديزاين»[11]، رهسپارِ هلند شد و با اقامت گزيدن در آمستردام، همكاري‌اش را با شركت نامدار فيليپس آغاز كرد. همكاري با اين برند برتر دنياي طراحي، آن هم در اوانِ جواني، به راستي نقطه‌اي عطف در زندگي حرفه‌اي پاخاله به شمار مي‌رفت. وي در مركز طراحي فيليپس در آيندهووِن[12] در فاصله‌ي سال‌هاي 1995 تا 1998، به عنوان عضوي از «تيمِ آفرينشِ كسب و كارِ نو»[13] مشغول به كار شد. اعضاي اين گروهِ نخبه، بخشي از نخستين ايده‌هاي محصول را براي فناوري‌هاي نو، در زمينه‌هاي ارتباطات ديجيتال و طراحي حمل و نقل، در ميانه‌ي دهه‌ي 90 توسعه دادند و پاخاله با نقش‌آفريني در اين گروه، به تجربياتي ارزشمند در زمينه‌ي طراحي ارتباطات و نيز طراحي خودرو دست يافت. از جمله دستاوردهاي وي در اين گروه، همكاري در پروژه‌ي طراحي كانسپت خودروي پانژيا[14] براي شركت رنو و طراحي محصولات ارتباطي براي «فناوري‌هاي لوسنت»[15] بود. نكته‌ي جالب توجه اينكه، وي به رغمِ غرق شدن در پژوهش‌هاي الكترونيك و مكانيك، هرگز از زيبايي‌شناسي فرم غافل نشد و وجهِ بارز هنرمندِ خود را در طراحي مبلمان و محصولات مصرفي، همواره برقرار داشت. شايد آفرينشِ فرم‌هاي بديع و مجسمه‌وار، نوعي استراحتِ ذهني براي پاخاله به شمار مي‌رفت تا با دور شدن از دنياي دقيقِ مهندسي، عطشِ هنرمندانه‌ي خود را در طراحي مبلمانِ بي‌همتا سيراب كند.

3. صندلی اسب، گالری اَمان، 2000

 

پاخاله، در سال 1998، استوديوي طراحي شخصي خود را در آمستردام به نام «ساتيندرا پاخاله و همكاران»[16] بنيان نهاد و در مقياسي جهان‌شمول، به فعاليت در زمينه‌هاي گوناگون طراحي پرداخت. پاخاله در گستره‌اي وسيع از گرايش‌هاي طراحي حركت مي‌كند و سبك طراحي‌اش، اغلب نتيجه‌ي گفتگويي ميان بيانگري‌هاي فرهنگي و كاربري‌هاي نوآورانه‌ای از مواد است. ساتيندرا پاخاله، حرفه‌ي طراحي را، بيانِ خوش‌بيني انسان حقيقي برمي‌شمرد كه با عوامل اجتماعي، فناوري، زيست‌محيطي، صنعتي و از همه مهم‌تر فرهنگي شكل مي‌گيرد و انسانِ معاصر را به سوي آينده‌اي تابناك برمي‌انگيزاند. گفتني است كه پاخاله، در فاصله‌ي سال‌هاي 2006 تا 2010، به عنوان مدير گروه آموزشي «زندگي پايدار و انسان‌مدار»[17]، در «آكادمي طراحي آيندهووِن»[18] در هلند به فعاليت‌هاي آموزشي و پژوهشي پرداخته است و بخشي از ديدگاه‌هاي انسان‌گرايانه‌ي خود را در زمينه‌ي طراحي معاصر در اين مركز معتبر علمي منتشر كرده است. وي در حال حاضر نيز، سخنراني‌ها و كارگاه‌هاي متعددي در دانشگاه‌هاي مختلف برگزار مي‌كند تا بينشِ دانشجويان طراحي را كه در گستره‌اي محدود از مفاهيم مادي و فني محصور شده، به سمتِ شكل‌دهي آينده‌اي انساني و فرامادي رهنمون كند. پاخاله، خود را به عنوانِ يك «خانه به دوشِ فرهنگي»[19] - كه ميان بخش‌هاي مختلف جهان، پروژه‌ها و رشته‌هاي گوناگون در حركت است - توصيف مي‌كند.

پاخاله در دفتر طراحي خود، افزون بر پروژه‌هاي متعدد صنعتي و معماري كه براي كارفرمايان معتبر جهاني اجرا ‌مي‌كند، به طراحي مجموعه‌اي از آثار تجسمي هنري پرداخته كه امروز جايگاهي ويژه در نمايشگاه‌ها و موزه‌هاي طراحي جهان دارند. مجموعه‌ي اين آثار هنرمندانه‌ كه عموماً در زمينه‌ي مبلمان و دكوراسيون و در نمونه‌هايي محدود ساخته شده‌اند، از سال 2009، در «گالري اَمان»[20] در كلنِ آلمان، پذيراي هنردوستان باريك‌بين است.

 

4. گلدان-صندلی، بوسا، 2001

 

پاخاله در طراحي مبلمان، رويكردي مجسمه‌سازانه دارد؛ گويي او سنت‌هاي آييني هند را كه ريشه در باورهاي فرهنگي كهنِ آن مرز و بوم دارد، در فرم‌هاي سيال خويش مجسم كرده و به زبانِ زيبايي‌شناختي تازه و يگانه‌اي دست يافته است. زباني ويژه كه اصالتِ شرقي وي را - كه به نوعي رمزآلودگي ديرينه آميخته است- با فناوري‌هاي نوين جهان غرب پيوند زده است و حاصل كار، آثاري درخشان است كه بيش از آنكه فراخوان كاربري و راحتي باشد، خيره‌كننده‌ي چشم است. پاره‌اي از آثار مبلمان پاخاله، تجسم و برداشتي انتزاعي از پيكره‌ي حيوانات است؛ و اين الهام‌پذيري طبيعت‌گرايانه، بيش از آنكه يك رويكرد بيونيكي صرف باشد، يك نگاهِ رمزآميزِ آييني-اساطيري است كه در هيبتِ پيكره‌هايي اندام‌وار نمود يافته است.

آلچِئو سِرافيني[21]، مدير طراحي و مجري بازاريابي ايتاليايي، كارِ پاخاله را اين گونه توصيف مي‌كند: «تفاوتِ حيات‌بخشي كه در طرح‌هاي ساتيندرا پاخاله يافت مي‌شود، در حقيقت، در فرمي كه برمي‌گزيند، نهفته است، زيرا كه روشِ آفرينش او، صرفاً ذهني نيست، بلكه بيشتر بيانگرِ تعالي‌جويي و والايي فرهنگ‌هايي است كه وي بدان تعلق دارد. زبانِ طراحي حاصل نيز، از نگاه بصري، زيبا، برانگيزاننده و تفسيرپذير است. بدين ترتيب، او به ما هويتي تازه كه متعلق به همه‌ي مردم جهان است، مي‌دهد.»

پائولا آنتونِلي[22]، موزه‌دارِ موزه‌ي هنر مدرن نيويورك، در معرفي آثار طراحي پاخاله مي‌گويد: «آثار ساتيندرا پاخاله، صرف نظر از آنكه تا چه اندازه انتزاعي به نظر رسند، نمايانگر كسي هستند كه در كشورهاي مختلف تحصيل كرده است؛ كسي كه نخستين تجربه‌ي حرفه‌اي‌اش را براي سردمدارِ نابگري[23] صنعتي، فيليپس در هلند به انجام رسانده است و در همه‌ي اين دوران، با فنونِ سنتي هند باستان تجربه‌ورزي كرده است؛ كسي كه غني از استعدادي منحصر به فرد است و قهرمانِ فصل جديدي در تاريخ طراحي به شمار مي‌رود.»

 

5. صندلی سرامیکی مینی‌رول، بوسا، 2007

 

بخشي از آثار متمايز پاخاله، به مبلمان سراميكي اختصاص دارد كه در حقيقت، مرزِ ميان مبلمان و دكوراسيون را كمرنگ كرده است و گويي بيشتر كاركردِ آييني-تشريفاتي دارد. وي فرم صندلي و گلدان را درآميخته و فرم‌هايي انتزاعي و ناب كه به مجسمه‌هاي سفالين مي‌مانند، آفريده است. اين آثار تجسمي پاخاله، در عين حال كه از پيشينه‌اي فرهنگي و تاريخي حكايت مي‌كنند، از ديدگاه بصري، آثاري به شدت مدرن و جهاني‌اند و از اين ديدگاه، به آثار طراح نامدار ژاپني، ايسِي مياكه[24] شباهت دارند. چنانچه خود پاخاله، همواره از مياكه به نيكي ياد مي‌كند و او را يكي از مَراجعِ الهام‌بخش خود معرفي مي‌كند. پاخاله مي‌گويد: «اگر كسي به آفريده‌هاي بي‌نظيرِ مياكه نظر كند، نوعي جذبه‌ي جهاني را آشكارا در‌مي‌يابد؛ اما در عين حال كاملاً آشكار است كه اين آثار ريشه‌ي عميقي در فرهنگ ژاپني دارد.» و اكنون، پاخاله همين كيفيت را با رويكردي به هنرِ هند به نمايش گذاشته است.

يكي از آثار شاخص وي در اين گروه، شيء قرمزرنگي است كه در هيبت يك پيكره‌ي اندام‌وار انتزاعي، تلفيقي از صندلي و گلدان را به نمايش مي‌گذارد. اين اثر[25] كه در سال 2001، براي شركت سراميك‌سازي ايتاليايي بوسا[26] طراحي شده، احساس‌گرايي و نمادگرايي را با هم درآميخته است. فرمِ نشيمن اين صندلي، برداشتي انتزاعي از پاهاي تنومندِ حيواني اساطيري است كه شاخ‌هاي خود را به شاخه‌هايي از گل زينت داده است. پاخاله، اين زبانِ زيبايي‌شناختي را در پاره‌اي ديگر از آثار مبلمان خود پي گرفته و به فرم‌هايي بديع و چشمگير دست يافته است. وي در سال 2007، صندلي سراميكي ميني‌رول[27] را كه نشيمنِ آن به يك غلتك و پشتي آن به سه شاخه گلدان شباهت دارد، براي شركت بوسا ارائه كرد.

پاخاله در گروهي ديگر از آثارش، اين پيكره‌هاي مجسمه‌وار را با بهره‌گيري از فلزاتِ ريخته‌گري همچون برنز و آلومينيومِ سندبلاست‌شده به نمايش گذاشته است. يكي از شاخص‌ترينِ اين آثار، صندلي اسب[28] است كه پيكره‌ي يك اسب ايستاده را به شكلي نمادين مجسّم كرده است. وي همچنين نمونه‌ي فايبرگلاس آن را كه با پوششي از اليافِ نارگيل جلوه‌اي طبيعي‌تر يافته، توليد كرده است. وي در نسخه‌اي ديگر از اين صندلي، پيكره‌ي فايبرگلاس را با پوششي از مخملِ قرمزرنگ، رويه‌كوبي كرده است و شكلي كاربردي‌تر از صندلي اسب ارائه داده است. در حقيقت، فرمِ نشيمن اين صندلي، يكي از نقشمايه‌هاي انحصاري پاخاله است كه در طيفي از آثار مبلمانش نمود يافته است. وي در ادامه، با طراحي يك نشيمن راحتي کشیده، يك چهارپايه‌ی مدوّر - كه مي‌تواند ميز قهوه‌خوري باشد - و دو ميز كوتاه و بلند، مجموعه‌ي مبلمان اسب را تكميل كرده است.

 

6. صندلی تاب‌خورِ آلو (آلومینیوم) گالری اَمان، 2008

 

صندلي اسب، حاصلِ هفت سال و نيم تحقيق و توسعه‌ي پيگير است. فرايند نوآورانه و بي‌نظيرِ ساخت اين صندلي، مواد و فناوري‌هاي قديم و جديد را با يكديگر تركيب كرده و يك محصولِ سفارشي محدود به معناي واقعي كلمه آفريده است. اندازه‌ي بزرگ اين صندلي، ريخته‌گري آن را در يك قطعه، در مناطق روستايي هند غيرممكن مي‌كرد. از اين رو، پاخاله در جستجوي يك كارگاهِ مجسمه‌سازي ويژه در شهر ناگپور برآمد. پس از آنكه چهار بار تلاش پرهزينه‌ي پاخاله براي ريخته‌گري اين صندلي به شكست انجاميد، وي اين چالشِ بازيگوشانه را به اروپا كشاند و در نهايت از پسِ آن برآمد و ايده‌ي مبلمانِ نمادينِ اسب را عينيت بخشيد.

در ميان اين طيف آثار مجسمه‌وار پاخاله، صندلي تاب‌خور آلو[29] كه يك صندلي معلّقِ آلومينيومي با پوشش لاكي بنفش‌ يا قهوه‌اي‌رنگ است، نيز شايان توجه است. اين صندلي همانند نمونه‌ي فلزي صندلي اسب، 100 كيلوگرم وزن دارد و بيش از آنكه يك عنصرِ مبلمان باشد، يك عنصر بصري معماري به شمار مي‌رود. حضورِ اين صندلي براق در هر محيطِ معمارانه‌اي، تشخّص و هويتي ويژه بدان مي‌بخشد.

دیگر نوآوری شگفت‌انگیزِ پاخاله که در واقع به پیکره‌ای غول‌پیکر و اندام‌وار می‌ماند، پلنگ[30] نام دارد. این شاهکارِ سال 2002 که هم‌اکنون در گالری اَمان در آلمان در معرض نمایش است، مجسمه‌ای سیال، مرکب از سطوح منحنی مختلف است که شکل‌های گوناگونی از نشیمن را در وضعیت‌های مختلف ارائه می‌دهد. پاخاله، این پیکره‌ی نمادین را «چندصندلی»[31] نام نهاده است. در شکل ایستاده‌ی آن، به طور همزمان، دو نفر می‌توانند در دو ارتفاع مختلف روی آن بنشینند؛ به این ترتیب که یک نفر بر نقطه‌ی بالای آن و نفر دیگر در جهتِ مخالف بر روی فرم استوانه‌ای‌شکل توخالی جای می‌گیرد. با چرخشِ 90 درجه‌ای پلنگ، حولِ محور استوانه‌ای‌شکل و تغییر آن به وضعیت افقی، می‌توان آن را به یک نشیمن استراحت و خواب تبدیل نمود. پلنگ با رویکردِ طنزآمیز و بازیگوشانه‌ی خود و انقلابی که در مفهومِ سنتی صندلی ایجاد کرده است، یکی از برجسته‌ترین نمونه‌های طراحی پسامدرن به شمار می‌رود. التقاط‌گرایی[32] که به مفهومِ آمیزش عناصر و منابع گوناگون در طراحی است، یکی از بارزترین ویژگی‌های هنر پسامدرن برشمرده می‌شود که نه تنها در فرم‌آفرینی این محصول که در کاربری‌های گوناگون آن نیز به چشم می‌خورد. این گونه آثارِ نمادگرایانه‌ی پاخاله که از پیشینه‌ای آیینی-تشریفاتی برخاسته‌اند، تجربه‌ی مادی نشستن را صورتی فرامادی بخشیده و دریافتِ حسی تازه‌ای از یک تجربه‌ی متداول تکرارشده ایجاد می‌کنند.

7. صندلی- نشیمن پلنگ، گالری اَمان، 2002

 

اما يكي از مهم‌ترين آثار مبلمان پاخاله كه توسط كاپِليني به توليد انبوه رسيده، صندلي ماهي[33] نام دارد. اين محصولِ 2005 كه يك نشيمنِ راحتي پلاستيكي است، به فرمِ انتزاعي يك ماهي شكل گرفته و به روش قالب‌گيري چرخشي توليد شده است. ماهي در هفت رنگِ درخشان كه رنگِ استوانه‌ي داخلي در همگي آنها سفيد است، جلوه‌اي چشمگير به نمايش مي‌گذارد كه هم در فضاهاي داخلي و هم خارجي، كاربري دارد. اين صندلي، افزون بر گيرايي بصري، به دليل انعطاف‌پذيري ماهيت پلاستيكي خود، از ارگونومي و راحتي مورد نياز نيز برخوردار است. پاخاله، فرايند پروتوتايپينگ (ساخت نمونه‌ي اوليه) اين محصول را يكي از چالش‌برانگيزترين پروژه‌هاي طراحي خود برمي‌شمرد كه به لطف فناوري شركت كاپِليني تحقق يافته است. صندلي ماهي، افزون بر فضاهاي داخلي خصوصي، گزينه‌اي مناسب براي فضاهاي استراحت عمومي است.

8. صندلی ماهی، کاپلینی، 2005

 

پاخاله در زمينه‌ي طراحي محصول نيز شگفتي‌هايي چشمگير آفريده كه پرداختن به هر يك مجالي مفصّل مي‌طلبد. اما شايسته است در اينجا از يكي از آثار بي‌نظير وي كه ارتباط نزديكي نيز به دكوراسيون و طراحي داخلي دارد، ياد كنيم. پاخاله، در سال 2004، يك سيستم گرمايشي طراحي كرد كه افزون بر كارايي مطلوب، مي‌تواند به عنوان يك عنصر زيبايي‌شناختي در فضاي داخلي نقش‌آفرين باشد و جلوه‌اي زيبا و چشم‌نواز به محيط پيرامون خود ببخشد. اين محصولِ بي‌همتا كه رادياتور افزودني[34] نام گرفته، در حقيقت، يك سيستمِ گرمايشي مدولار (توسعه‌پذير) بر پايه‌ي يك واحد تركيب‌پذير است كه مي‌تواند در هر محيط معماري، متناسب با آرايش داخلي، شكل‌هاي گوناگوني به خود بگيرد. براي نمونه، مي‌توان آن را بر روي ديوار قرار داد و يا درون ديوار جاسازي كرد؛ همچنين، مي‌توان آن را به عنوان يك جداكننده‌ي فضا (پارتيشن) به كف و سقف اتاق متصل كرد و از آن افزون بر كاركردِ گرمايشي، به عنوان يك عنصر آرايشي بهره گرفت. اين رادياتور، دماي اتاق را به شكلي مؤثر تنظيم مي‌كند و با امكانِ عبورِ هوا از حفره‌هاي سطح خود، فضا را با صرفِ انرژي كمتري گرم مي‌كند. اين امر سبب مي‌شود كه رادياتور افزودني پاخاله، براي گرمايش محيط پيرامون خود، گزينه‌اي بهره‌ورانه و بهينه‌تر باشد.

طراحي رادياتور افزودني، آميزه‌اي از كاربردهاي تازه‌ي مواد و فناوري‌هاي نوين است. به لطفِ نوآوري‌هاي فناورانه كه با به كارگيري سيستم هيدروليك حاصل شده و نيز اتصال ويژه‌ي ميان واحدها (مدول‌ها) كه توسط طراح و تيم فني شركت ايتاليايي تيوبز[35] شكل گرفته، اين سيستم، امكانِ آفرينش طيفي وسيع از محصولات گرمايشي را تنها با تركيبِ يك عنصر پايه‌اي مدولار فراهم مي‌كند. اين سيستم، نه تنها يك نوآوري در گونه‌ي خود به شمار مي‌رود، بلكه نيازهاي كاربردي بيشتري را نسبت به رادياتورهاي متداول برآورده مي‌كند.

 

9. رادیاتور افزودنی در ترکیب‌های فرمی گوناگون، تیوبز، 2004

 

پاخاله خود درباره‌ي اين محصول مي‌گويد: «در معماري، رادياتورها همواره به عنوانِ قطعاتي با ظاهری فني ارائه مي‌شوند و در نتيجه، اغلب از ديدگاهِ زيبايي‌شناختي فراموش مي‌شوند؛ هر چند كه آنها يكي از كاربردي‌ترين محصولات در نظامِ معماري هستند. بنابراين، نخستين ايده‌اي كه به ذهنِ ما آمد، طراحي رادياتوري با يك سطح بسيار گسترده بود تا بدين ترتيب، گرماي بيشتري را در فضا پخش كند. افزون بر آن، ما مي‌خواستيم رادياتوري بيافرينيم كه از شخصيتِ يك شيء هنري برخوردار باشد و اينكه در ميان مبلمان محيط، حضوري چشمگير و در عين حال مليح داشته باشد. ما سيستمي را بر پايه‌ي يك واحدِ پايه كه در هر دو راستا توسعه‌پذير باشد، خلق كرديم. به لطفِ فرمِ چهار‌طرفه‌ي اين واحد كه امكانِ افزايش واحدهاي بيشتري را در هر سوي آن فراهم مي‌كند، مي‌توان به شكل‌هاي نامحدودي از رادياتور دست يافت.»

گفتني است كه رادياتور افزودني پاخاله، با مقرّرات بين‌المللي ايمني هماهنگي كامل دارد و از اين رو، يكي از نوآورانه‌ترين طراحي‌هاي محصول در عصرِ حاضر به شمار مي‌رود. ويژگي شايان توجه در طرحِ اين رادياتور، پيوندي است كه ميان گستره‌هاي معماري، طراحي داخلي، مبلمان و محصول ايجاد كرده است. در حقيقت، اين رادياتور مي‌تواند همانند يك پنجره يا جداكننده‌ي فضا به بخشي از معماري محيط تبديل شود و افزون بر كاركردِ بهينه‌ي خود، هويت‌ِ تازه‌اي به فضاي پيرامون خود ببخشد.

از آخرين دستاوردهاي توليدي پاخاله در زمينه‌ي طراحي مبلمان بايد از مجموعه‌ي آسايا[36] ياد كرد. اين مجموعه كه در سال 2014، توسط شركت معتبر ايتاليايي پولترونا فرا[37] به توليد رسيده، از يك صندلي راحتي دسته‌دارِ گردان، پوف[38]، ميزِ كناري و يك سيني كه روي ران‌هاي پا قرار مي‌گيرد، تشكيل شده است. اين چهار جزء در كنار يكديگر، مجموعه‌اي راحت و كارآمد براي كار با محصولات رايانه‌اي فراهم مي‌كنند. پاخاله، طراحي اين مجموعه را از شيوه‌ي زندگي در جهان آن‌لاين الهام گرفته است؛ نوعي ايستگاه كاري ساده كه راحتي مورد نياز كاربر را براي ارتباط با اينترنت به شكلي لذت‌بخش فراهم مي‌كند. در حالي كه درون صندلي راحتي به استراحت مي‌پردازيد و پاهاي خود را بر روي پوف جلوي صندلي دراز كرده‌ايد، با قرار دادنِ سيني مخصوص بر روي ران‌هاي خود، مي‌توانيد به كار با رايانه‌ي لمسي (تبلت) بپردازيد يا كتابي را مطالعه كنيد. از ميز كناري هم مي‌توانيد براي قرار دادن رايانه‌ي همراه (لپ‌تاپ) يا يك فنجان قهوه‌ي داغ بهره ببريد. راحتي و آسايش واقعي با اين مجموعه‌ي حقيقي، تجربه‌اي خوشايند از دنياي مجازي براي كاربر به همراه مي‌آورد. گفتني است كه مكانيزمِ گردانِ صندلي به ميزان 360 درجه قابليت چرخش دارد و به طور خودكار به موقعيتِ اول خود برمي‌گردد.

10. مجموعه‌ی مبلمان آسایا، پولترونا فرا، 2014


11. آسایا، ایجادِ احساسِ آرامش برای زندگی در جهان رایانه‌ای

 

پاخاله درباره‌ي اين پروژه مي‌گويد: «اين پروژه با جشنِ صدسالگي پولترونا فرا آغاز شد. من نخستين سفرم را به اين كارخانه‌ي ايتاليايي شگفت‌انگيز به ياد دارم. جايي كه كار صنعتي و كار دستي به شكلي يكپارچه و بدون درز درهم مي‌آميزند و اشياي سري‌سازي‌شده‌اي كه به هنرِ بي‌نظيرِ دست آراسته شده‌اند، مي‌آفرينند. من كنجكاو بودم و مشتاق بودم به شيوه‌ي خودم، ميراث افسانه‌اي پولترونا فرا را تحليل و ارزيابي كنم. صندلي‌اي كه من براي صدمين سالگردِ تولد پولترونا فرا طراحي كردم، ضمن يك گام تازه به پيش، به فرايند تجزيه و تحليل و ارزيابي من از قابليت‌هاي اين كارخانه‌ي بي‌نظير اشاره دارد. افزون بر آن، آسايا در زبان مادري من، به معني ايجادِ احساسِ آرامش است و اين همان چيزي است كه آسايا براي آن آفريده شده است.»

در پايان گفتني است كه بخشي از آثار بي‌همتاي پاخاله امروز در مجموعه‌هاي دايمي معتبرترين موزه‌هاي هنري و طراحي جهان در معرض نمايش عمومي است كه از آن ميان مي‌توان از موزه‌ي ويكتوريا و آلبرت در لندن، موزه‌ي استدليك در آمستردام، موزه‌ي هنرهاي زيباي مونترال در كانادا، مركز ژرژ پمپيدو در پاريس، موزه‌ي طراحي بين‌المللي در مونيخ و موزه‌ي استاني هنرهاي معاصر روشِشوار[39] در فرانسه ياد كرد. در حقيقت، ساتيندرا پاخاله از معدود طراحان شرقي است كه حضوري چشمگير و فراگير در معتبرترين مجامع طراحي جهاني دارد.

وي در دوران فعاليت حرفه‌اي خويش در دو دهه‌ي اخير، جوايز و افتخارات بسياري را نيز از آن خود كرده است؛ وي در سال 1993، در مسابقه‌ي طراحي شركت ال.جي الكترونيكس، موفق به دريافت نشان برنز شد. سپس، در سال‌هاي 1994، 1998 و 1999، «جوايز طراحي متمايز»[40] را از سوي مجله‌ي معتبر آي.دي.[41] دريافت كرد. از افتخارات اخير او در زمينه‌ي طراحي مبلمان مي‌توان به دريافت جايزه‌ي منتقدان نمايشگاه بين‌المللي مبلمان معاصر[42] در سال 2003 در نيويورك و نيز جايزه‌ي طراحي بين‌المللي لس‌آنجلس[43]، در گروه مبلمان داخلي در سال 2007 اشاره كرد. وي در سال 2008، جايزه‌ي طراحي نقطه‌ي قرمز آلمان را براي طراحي سیستم «رادياتورِ افزودني» از آن خود كرد. گفتني است هر ساله نمايشگاه‌هاي انفرادي و نشست‌هاي تخصصي در بررسي آثار پاخاله در شاخص‌ترين موزه‌هاي طراحي جهان برپا مي‌شود و وي با حضور در اين مجامع جهاني، پرده از فلسفه‌ي فكري و طراحي‌اش بر مي‌دارد.

شايان ذكر است كه در سال 2002، المِريكو دِ آنجِليس[44]، مدير مجله‌ي ايتاليايي مودو[45]، كتابي با عنوان ساتيندرا پاخاله، خانه‌به‌دوش فرهنگي[46] در مورد آثار طراحي پاخاله منتشر كرد كه در آن به تشريح طرح‌هاي وي از شكل‌گيري پروژه تا محصول نهايي مي‌پردازد. اين كتاب كه توسط اينگبورگ دِ رود[47]، مسؤول بخش طراحي صنعتي موزه‌ي استدليك آمستردام ويرايش شده، هم‌اكنون يكي از معتبرترين منابع علمي در مورد پاخاله و آثارش به شمار مي‌رود.

 

فهرست منابع:

 

 

 

 

تهیه شده در پایگاه اطلاع رسانی

گزارشگر طراحی صنعتی

منبع

 

 


[1] - Satyendra Pakhalé

[2] - L’Uomo Vogue، شايان ذكر است كه Vogue، يك مجله‌ي مشهورِ بين‌المللي در زمينه‌ي مُد و سبك زندگي است كه به صورت ماهانه در 23 ويرايش ملي و منطقه‌اي گوناگون در سراسر جهان توسط انتشارت كوندِ نست (Condé Nast) منتشر مي‌شود. L’Uomo Vogue، يكي از نسخه‌هاي ايتاليايي‌زبان اين مجله است كه به مُدِ مردان اختصاص دارد.

[3] - Washim

[4] - Maharashtra

[5] - Visvesvaraya Regional College of Engineering

[6] - Nagpur

[7] - Visvesvaraya National Institute of Technology

[8] - Industrial Design CentreIndian Institute of Technology (IIT)

[9] - Advanced Product Design

[10] - Art Center College of Design

[11] - Frog Design نام يك شركت معتبر جهاني در زمينه‌ي نوآوري و طراحي صنعتي است كه در سال 1969 توسط طراح صنعتي مشهور، هارتموت اِسلينگر (Hartmut Esslinger) در آلمان بنيان‌گذاري شد. نام اين شركت از حروف اول واژگان عبارت «جمهوري فدرال آلمان» كه زادگاه بنيانگذار آن است، گرفته شده است. دفتر مركزي اين شركت در حال حاضر در سانفرانسيسكو واقع است.

[12] - Eindhoven

[13] - New Business Creation Team

[14] - Pangéa Concept Car

[15] - Lucent Technologies

[16] - Satyendra Pakhalé Associates

[17] - Humanity & Sustainable Living

[18] - Design Academy Eindhoven

[19] - Cultural Nomad

[20]- ammann//gallery، اين گالري در سال 2006، به اهتمام گابريله اَمان (Gabrielle Ammann) در شهر كُلن آلمان بنيان‌گذاري شد. هدف اصلي اين گالري، نمايش دستاوردهاي شاخص هنري و عموماً غير صنعتي طراحان نامدار جهاني است. برخي از آثار متمايز مبلمان از طراحان مشهوري چون زاها حديد (Zaha Hadid) و رون آراد (Ron Arad) نيز در مجموعه‌ آثار اين گالري به چشم مي‌خورد.

[21] - Alceo Serafini

[22] - Paola Antonelli

[23] ­- Purism، جنبش و سبكي در هنر و طراحي كه بر خلوصِ فرم‌هاي هندسي و پرهيز از پيچيدگي‌هاي بصري تأكيد دارد. ساده‌سازي فرم به اشكالِ هندسي بي‌پيرايه و تشخيص‌پذير، از اصول اين سبك طراحي است. افزون بر فيليپس، شركت آلماني براون نيز گرايش ويژه‌اي به نابگري دارد. همچنين در سال‌هاي اخير، شركت آمريكايي اَپل، اين سبك طراحي بي‌پيرايه را در آفرينش فرمي محصولات رايانه‌اي خود به كار گرفته است.

[24] - Issey Miyake

[25] - Mini Flower Offering Chair

[26] - Bosa

[27] - Mini Roll Ceramic Chair

[28] - Horse Chair

[29] - Alu Rocking Chair

[30] - Panther

[31] - Multichair

[32] - Eclecticism

[33] - Fish Chair

[34] - add-On Radiator

[35] - Tubes

[36] - Assaya

[37] - Poltrona Frau

[38] - Pouffe يا Pouf، قطعه‌اي از مجموعه‌ي مبلمان راحتي و عموماً نرم است كه براي نشيمن (ميزبان) و يا براي استراحت پاها در برابر مبل يا صندلي راحتي به كار مي‌رود.

[39] - Musée départemental d'art contemporain de Rochechouart

[40] - Design Distinction Awards

[41] - I.D. Magazine

[42] - ICFF (International Contemporary Furniture Fair) Editors Award

[43] - International Design Award, Los Angeles

[44] - Almerico de Angelis

[45] - MODO

[46] - Satyendra Pakhalé, Cultural Nomad

[47] - Ingeborg de Roode

Absolutely, fitness and medicines are playing on the minds of young and old. There are varied complaints when an individual prefer get remedies online. Let's talk about varied remedies you can get online. Viagra is a medication used to treat various diseases. What do you have to consider about "is it safe to buy viagra online"? Where you can find more info about "where can i buy viagra online safely"? Matters, like "viagra wiki", refer to different types of health problems. Actually, a scientific reviews found that up to three quarters of men on these curing experiment side effects. Prescription medicaments can help us, but they can also come with unwanted side effects. It's important to mind that not all medicaments are foolproof. Speak to your physician about the proper removal of your drug.

گزینه های مرتبط (بر اساس برچسب)

اضافه‌ كردن نظر


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

بازگشت به بالا