آگهی
آگهی
آگهی
آگهی

نگاهي بر زندگي و آثار آنتونيو سيتِريو

امتیاز این گزینه
(3 آرا)

 

نگاهي بر زندگي و آثار آنتونيو سيتِريو:

پژوهش و ترجمه: ايمان آزادگان

كارشناس ارشد طراحي صنعتي

 

 

در ميان طراحان نوانديش و صاحب‌نام امروزي كه تأثيري شگرف در صحنه‌ي طراحي جهاني به جاي گذاشته‌اند، نام طراح ايتاليايي، آنتونيو سيتِريو(1) خوش مي‌درخشد. وي، همچون بسياري ديگر از طراحان فرامدرن، در گستره‌هاي گونه‌گوني از طراحي به تجربه‌اندوزي پرداخته و آثار ماندگاري در كارنامه‌ي خويش به جاي گذاشته است. هر چند، وي پيش از همه، خود را يك طراح معمار مي‌داند، اما در زمينه‌هاي طراحي مبلمان، طراحي داخلي، طراحي محصول و نيز طراحي هويت سازماني، نامي بلندآوازه و تأثيرگذار است. وي كه همواره كنجكاوي را مهم‌ترين شعار خود در زندگي قرار داده، با ذهني استوار و سازمان‌يافته، طراحي را به آميزه‌اي از اصالت، انديشه‌ورزي و آراستگي بدل كرده است.

آنتونيو سيتِريو، در سال 1950، در مِدا(2)، شهر كوچكي در شمال ميلان ديده به جهان گشود و از همان اوان نوجواني، ذوق و قريحه‌ي ويژه‌اي براي زيبايي‌آفريني از خود بروز داد. تحصيلات خود را در زمينه‌ي معماري در دانشگاه پلي‌تكنيك ميلان آغاز كرد و حتي پيش از پايان تحصيلاتش، در سن 22 سالگي، نخستين دفتر طراحي خود را با همكاري پائولو ناوا(3) در ميلان در 1972 راه‌اندازي كرد. اين همكاري تا سال 1981 ادامه يافت و به انبوهي از پروژه‌هاي موفق طراحي براي معتبرترين كارفرمايان اروپايي منتهي شد. سيتِريو، هر چند كار خويش را با طراحي معماري آغاز كرد، اما به تدريج به گستره‌هاي محدودتري همچون طراحي مبلمان و ملزومات خانگي گرايش يافت و از كلان‌نگري به جزءنگري نزديك شد. پاره‌اي از آثار او، بيش از آنكه هوش و انديشه‌ي معمارانه‌ي وي را ابراز كنند، نمايانگر ظرافت و ذوق هنرمندانه‌اي هستند كه بي‌ترديد محصول محيط طراحي ايتاليايي است.

 

از جمله آثار شاخص سيتِريو در دوران آغازين فعاليتش، مرمت و بازسازي نگارخانه‌ي هنري بِرِرا(4) در ميلان بود كه با همكاري معمار، ويتوريو گِرِگوتي(5) انجام شد و شهرت قابل توجهي را برايش به ارمغان آورد.

سيتِريو هر چند به طراحي فضاهاي تجاري موفق شهره است، اما خود مي‌گويد: «مايلم بناها و فضاهايي را طراحي كنم كه هنوز به جنبه‌هاي تجاري آلوده نشده‌اند؛ همانند يك كليسا، يك موزه و ... جايي كه آنچه داخل آن است، خود كيفيت آن را ارتقا مي‌دهد و بدان جان مي‌بخشد»(6).

 

 

تصویر 1: کارخانه‌ی مبلمان ویترا در آلمان، طراحی توسط آنتونیو سیتریو، 1992

 

تصویر 2: صندلی اداری از مجموعه‌ی Iuta، طراحی برای B&B Italia، 2003

 

تصویر 3: صندلی اداری AC 4، طراحی برای Vitra، 2008

 

از سال 1987، سيتِريو، همكاري خود را با همسرش، تري دوان(7)، كه معماري آمريكايي بود، آغاز كرد. اين همكاري كه بسيار ثمربخش بود، به طراحي بناها و فضاهاي داخلي در اروپا و ژاپن در فاصله‌ي سال‌هاي 1987 تا 1996 انجاميد. از جمله شاخص‌ترين آثار اين دوره‌ي سيتِريو مي‌توان به طراحي داخلي اداره‌ي مركزي برند اسپريت در آمستردام، آنتوِرپ و ميلان، نوسازي يك مجتمع تجاري در مركز تاريخي سِرِگنو(8)، طراحي مجتمع توليدي كارخانه‌ي مبلمان ويترا(9) در آلمان اشاره كرد. همكاري پيوسته‌اي كه بعدها به طراحي طيف متنوعي از مبلمان اداري براي ويترا انجاميد. اما سيتِريو، طولاني‌ترين همكاري خويش را با شركت ايتاليايي مبلمان بي‌اَندبي(10) در طي 27 سال پي گرفته است و همواره به عنوان مدير هنري اين برند معتبر مبلمان، عامل اصلي موفقيت و اعتبار آن بوده است.

 

وي از جمله طراحاني است كه از هويت ملي در طراحي دوري گزيده و به طراحي به شكلي جهان‌شمول مي‌انديشد. وي در گفتگويي با گروه ديزاين‌بوم در ميلان، شكاف عميق ميان كشورهاي غني و فقير را مهم‌ترين دغدغه‌ي جهان معاصر و در واقع مهم‌ترين دغدغه‌ي طراحي معاصر قلمداد كرد و آن را به مراتب خطرناك‌تر از انواع آلودگي‌هاي زيست‌محيطي دانست. وي، با اين نگاه، مي‌كوشد انسان و طراحي جهاني را محور انديشه و خلاقيت خويش قرار دهد و همين ديدگاه، وي را به سمت كمينه‌گرايي (مينيماليسم) و انتزاع هندسي سوق داده است. رويكردي كه از آثار هنرمنداني همچون دونالد جاد(11) و سل لويت(12) ريشه مي‌گيرد و به طراحي مفهومي معاصر مي‌رسد. با اين حال، از نگاه بسياري از منتقدان، سيتِريو، بهترين نماينده‌ي طراحي ايتاليايي است. «او فرم درست را در لحظه‌ي درست مي‌يابد. دقيقاً فرمي كه منطبق بر نيازها و خواسته‌هاي ماست و از همه مهم‌تر، مناسب ماست».

 

تصاویر 4 و 5: مجموعه‌ی میز تاشو و صندلی Spoon، طراحی برای Kartell ، 2009

 

تصاویر 6 و 7: مجموعه‌های بایگانی متحرک موسوم به Mobil در رنگ‌های گوناگون، طراحی برای Kartell، 1994

 

تا دهه‌ي 1990، فهرست كارفرمايان سيتِريو شامل گروهي از متشخص‌ترين توليدكنندگان ايده‌گراي اروپايي از جمله اَنسورگ(13)، كارتِل(14)، آرتِمايد(15)، فلاس(16)، فلكسفورم(17)، مَكسالتو(18)، ويترا، اليوِتي(19) و موروسو(20) و ... مي‌شد. مجموعه‌اي از كارفرماياني كه فرايند طراحي مبلمان و دكوراسيون را بسيار مهم‌تر از فرايند توليد  آن مي‌پنداشتند و از سيتِريوي نامدار، هويتي بصري و سازماني طلب مي‌كردند. در اين ميان، همكاري وي با شركت نورپردازي فلاس در طراحي تجهيزات روشنايي بسيار شايان ملاحظه است.

 

نخستين دستاورد چشمگير سيتِريو در حوزه‌ي طراحي مبلمان در سال 1990 شكل گرفت؛ زماني كه وي يك سيستم نشيمن اداري براي ويترا طراحي كرد. ظرافت و سادگي اين مجموعه كه با فولاد، چرم و پارچه ساخته شده بود، كاربري آن را تحت‌الشعاع قرار داده بود و به مبلمان اداري، هويتي ظريف و غير اداري بخشيده بود. در پي آن، وي مجموعه‌اي از ميزهاي تاشو و يونيت‌هاي بايگاني متحرك در رنگ‌هاي گونه‌گون از پلاستيك نيم‌شفاف، آلومينيم و فولاد براي شركت كارتل طراحي كرد تا بدين‌ترتيب، ماهيتي پويا، هيجان‌انگيز و زنده به فرايند خشك و يكنواخت بايگاني اداري بخشد. وي با ايده‌هاي خويش، محيط كار را به محيط زندگي تبديل كرد و بهره‌وري اداري را بهبود بخشيد.

 

سيتِريو، پس از سال 2000، اقدام به طراحي مجموعه‌هاي متنوعي از مبلمان راحتي و كاناپه براي دو شركت ويترا و بي‌اَندبي ايتاليا كرد كه موفقيت و شهرت فوق‌العاده‌اي را براي وي به همراه داشت. وي در اين مجموعه‌ها، با ساده‌گرايي، تركيب‌هاي هندسي و همنشيني موزون رنگ‌ها، فضاهايي راحت، آرام‌بخش و در عين حال گيرا خلق كرد كه بيانگر نظم، ريتم و هارموني بودند.

 

 

 

 

 

صویر 8:  طراحی مجموعه‌های بایگانی اداری Transphere، طراحی برای Vitra، 2000

 

تصاویر 9، 10، 11 و 12: نمونه‌هایی از طراحی کاناپه و مبلمان راحتی خانگی موسوم به Suita، طراحی برای Vitra، 2010

 

سيتِريو، به عنوان يك طراح فرامدرن، مي‌كوشد تا مواد هاي‌تك و طبيعي را به گونه‌اي هوشمندانه و منطقي با هم تركيب كند و فرم‌هاي قديمي و مرسوم را با خطوط مدرن خشك و قوي چنان بياميزد تا اثري هماهنگ و يكپارچه بيافريند. از اين رو، از آن التقاط افراطي و تركيب هجوآميزي كه در كار ديگر طراحان پسامدرن همچون رابرت ونچوري(21) ديده مي‌شود، پرهيز مي‌كند. وي طبيعت و فناوري را در مقابل هم قرار نمي‌دهد؛ بلكه آنها را در كنار هم گذارده و به شكلي هماهنگ، يكپارچه مي‌كند.

 

گفتني است در ميان فضاهاي داخلي، سيتِريو علاقه‌ي وافري به طراحي حمام و دستشويي به عنوان يك فضاي زندگي نشان داده است. وي با همكاري با شركت اَكسور/هانس‌گروهه(22)، و با طراحي مجموعه‌اي از شيرآلات مينيماليستي، به تعريف جديدي از فضاي حمام دست يافت. وي در گفتگو با منتقدين طراحي نقطه‌ي قرمز(23)، در اين باره مي‌گويد: «در گذشته، حمام تنها يك ضرورت در خانه به شمار مي‌رفت و به همين دليل، در طراحي ناديده گرفته مي‌شد. امروز، نقش حمام در فضاي خانگي تغيير كرده و به محيطي خصوصي براي تندرستي، آرامش و تمدد اعصاب اعضاي خانواده بدل شده است. البته، اين هرگز به معناي تجمل‌گرايي و به‌كارگيري سنگ‌هاي قيمتي نيست، بلكه طراحي محيطي است كه در آن فضا، نور، انديشه و موسيقي جلوه‌گر باشد».

 

تصاویر 13 و 14: نمونه‌هایی از طراحی حمام به عنوان فضایی برای زندگی و آرامش با طراحی شیرآلات مینیمال Axor برای Hansgrohe

 

تصویر 15: صندلی راحتی از مجموعه‌ی Mart، طراحی برای B&B Italia، 2003

تصویر 16: صندلی راحتی Grand Repose، طراحی برای Vitra، 2012

 

وي با طراحي يك شير مخلوط دستشويي بسيار باريك(24) براي شركت هانس‌گروهه، اين ساده‌گرايي و آرايش‌گريزي را به بهترين شكل نشان داد. وي پس از طراحي اين محصول گفت: «من در جستجوي شورانگيزي و تهييج نيستم. اين طرح به عمد تا اين حد ساده طراحي شده است. معتقدم امروزه نوآوري ديگر نه از ديدگاه فرم كه از ديدگاه فلسفه‌ي محصول تعريف مي‌شود».

 

در سال 1999، سيتِريو و پاتريشيا ويِل(25)، شركت مشاوره‌ي طراحي «آنتونيو سيتِريو و شركا» را به عنوان يك شركت طراحي ميان‌رشته‌اي در ميلان پايه‌گذاري كردند. اين شركت از آن زمان تاكنون، به طراحي مجتمع‌هاي مسكوني و تجاري، مجتمع‌هاي صنعتي، بازسازي و احياي بناهاي عمومي و طراحي داخلي براي فضاهاي اداري، نمايشگاهي و هتل پرداخته است. افزون بر آن، طراحي هويت و تصوير سازماني، از مهم‌ترين دغدغه‌هاي سيتِريو براي بسياري از برندهاي مطرح تجاري بوده است. در اين ميان، طراحي براي هتل‌هاي زنجيره‌اي بولگاري(26) بسيار قابل توجه است. اولين هتل از اين مجموعه‌ي لوكس، در سال 1994 در ميلان به اهتمام سيتِريو گشايش يافت و سپس، شعبه‌هاي ديگر آن در سال‌هاي بعد در بالي (1996) و توكيو (1997) احداث شدند.

 

سيتِريو، افزون بر حوزه‌ي طراحي، در زمينه‌ي پژوهش و آموزش نيز بسيار فعال بوده و از سال 2006، در دانشكده‌ي معماري دِلا ِاسويزِرا(27) در بخش ايتاليايي‌زبان سوئيس به عنوان استاد طراحي و معماري به تدريس پرداخته است. وي، همچنين با آكادمي مشهور طراحي داموس(28) و نيز ديگر دانشگاه‌هاي طراحي ايتاليا به عنوان مدرس و سخنران همكاري داشته است.

 

 

 

 

 

 

 

 

تصویر 17: نمونه‌ای از طراحی داخلی سوئیت‌های هتل بولگاری در میلان، 1994

 

 

 

تصویر 18: طراحی مجموعه‌ی اداری Iuta، طراحی برای B&B Italia، 2003

 

وي در سال 2007، از طرف انجمن سلطنتي هنر، صنعت و تجارت انگلستان، «سلطان طراحي براي صنعت»(29) لقب گرفت. گفتني است كه طرح‌هاي مبلمان سيتِريو براي شركت كارتِل در موزه‌ي هنر مدرن شهر نيويورك و نيز مركز ژرژ پمپيدوي پاريس در معرض نمايش دايمي است. همچنين، طرح‌هاي وي براي ظروف و ديگر ملزومات خانگي كه براي شركت ايتالا(30) ارائه شده‌اند، به عنوان بخشي از گنجينه‌ي دائمي طراحي در موزه‌ي معماري و طراحي شيكاگو نگهداري مي‌شوند.

 

 

تصویر 19: مبلمان راحتی Charles برای فضای باز، طراحی برای B&B Italia، 2010

 

 

منابع:

 

 

 

تهیه شده در پایگاه اطلاع رسانی

گزارشگر طراحی صنعتی

منبع:

 

 

 

[1] - Antonio Citterio

[2] - Meda

[3] - Paolo Nava

[4] - Brera Art Gallery

[5] - Vittorio Gregotti

[6] - Designboom interview with Antonio Citterio, in his studio in Milan

[7] - Terry Dwan

[8] - Seregno (Milan)

[9] - Vitra

[10] - B&B Italia

[11] - Donald Judd

[12] - Sol Le Witt

[13] - Ansorg

[14] - Kartell

[15] - Artemide

[16] - Flos

[17] - Flexform

[18] - Maxalto

[19] - Olivetti

[20] - Moroso

[21] - Robert Venturi

[22] - Axor/Hansgrohe

[23] - Red Dot Design Jury

[24] - Axor Citterio M

[25] - Patricia Viel

[26] - Bulgari Hotels and Resorts

[27] - Università della Svizzera Italiana (Mendrisio, Switzerland)

[28] - Domus Academy

[29] - Royal Designer for Industry

[30] - iittala

Absolutely, fitness and medicines are playing on the minds of young and old. There are varied complaints when an individual prefer get remedies online. Let's talk about varied remedies you can get online. Viagra is a treatment used to treat various diseases. What do you have to consider about "is it safe to buy viagra online"? Where you can find more data about "where can i buy viagra online safely"? Matters, like "viagra wiki", refer to different types of health problems. Actually, a scientific reviews found that up to three quarters of men on these medication experiment side effects. Prescription medicaments can help us, but they can also come with unwanted side effects. It's important to remember that not all medicaments are foolproof. Speak to your physician about the proper deletion of your preparation.

اضافه‌ كردن نظر


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی