آگهی
آگهی
آگهی
آگهی

نگاهي بر زندگي و آثار فیلیپ نیگرو

امتیاز این گزینه
(1 رای)

 

 

 

نگاهي بر زندگي و آثار

فیلیپ نیگرو

پژوهش و ترجمه: ايمان آزادگان

كارشناس ارشد طراحي صنعتي

 

فيليپ نيگرو[1]، بي‌ترديد، يكي از جوان‌ترين طراحان معاصر است كه به رغم دوران كوتاه فعاليت حرفه‌اي خويش، استعدادي شگرف و آثاري چشمگير و تأمل‌برانگيز به نمايش گذارده است. او كه زاده‌ي فرانسه است، بخش عمده‌ي فعاليت هنري خويش را در ميلان سپري كرده و از اين رو، به نوعي ميراث‌دار هر دو سبك طراحي فرانسوي و ايتاليايي است. با اين حال، او خود از هر گونه سبك جاافتاده و شناخته‌شده دوري گزيده و به يك سبك طراحي شخصي و منحصربه‌فرد دست يافته است؛ سبكي كه بازتاب ذهن خلاق و تجسم باورنكردني اوست. تجسمي خارق‌العاده كه نوعي توهم ديداري را در آثار طراحي‌اش به نمايش مي‌گذارند. از اين ديدگاه، آثار وي ما را به ياد آثار هنرمندان آپ‌آرت[2] و نيز هنرمند هلندي، موريس كورنليس اشر[3] مي‌اندازند. به مانند آثار هنري آپ‌آرت، تجسم رياضي و هندسي در طرح‌هاي نيگرو، نقش كليدي ايفا مي‌كنند. آثار مبلمان او، گاه ما را به ياد بازي‌هاي فكري دوران خردسالي مي‌اندازند؛ روزگاري كه گاه با كنار هم چيدن قطعات يك پازل و يا سر هم كردن قطعات بازي‌هاي لِگو، ساعت‌ها سرگرم مي‌شديم و از آفرينش فرمي بديع به وجد و سرور مي‌آمديم. آثار مبلمان نيگرو، به مدد بهره‌گيري از احجام و فرم‌هاي رنگارنگ و تركيب‌پذير، همان حس شورانگيز كودكي را در بزرگسالي ايجاد مي‌كنند و محيط پيرامون ما را به پازلي جذاب و هيجان‌انگيز بدل مي‌كنند. اين رويكردِ طراحي كه مبتني بر بازي دادن استفاده‌گر در فرايند آفرينش محيط زندگي خويش است، در بسياري از آثار اوايل سده‌ي بيست و يكم به چشم مي‌خورد و به نوعي نماد رشد آگاهي جامعه‌ي مورد طراحي است.

 

نيگرو در سال 1975، در منطقه‌ي نيس در فرانسه زاده شد. وي نخست به تحصيل هنرهاي تزييني و طراحي صنعتي در دانشكده‌ي لامارتينير[4] شهر ليون و سپس طراحي محصول و مبلمان در مدرسه‌ي بوله[5] در پاريس پرداخت و در سال 1997 فارغ‌التحصيل شد. نيگرو، در دوران دانشجويي، برنده‌ي مسابقه‌ي طراحي شركت انگليسي مبلمان هبيتات[6] براي طراحي چراغ فلاك[7] (1996) شد. سپس، براي ورود به دنياي حرفه‌اي طراحي، رهسپار ميلان شد و در استوديوي طراح مشهور ايتاليايي،

 

تصویر 1: مبلمان ترکیبی تلاقی (تقاطع)، طراحی برای لاین‌روزت، 2009

 

تصاویر 2 و 3: نمونه‌هایی از چیدمان‌های متنوع مبلمان ترکیبی تلاقی در رنگ‌آمیزی گوناگون، طراحی برای لاین‌روزت، 2009

 

ميشل ِد لوچي[8] - كه از پيشتازان صاحب‌نام طراحي وسايل روشنايي بود - به كارآموزي و تجربه‌اندوزي پرداخت. وي در پروژه‌هاي گوناگوني از جمله طراحي مبلمان، طراحي روشنايي، طراحي داخلي، طراحي صحنه و طراحي محصول به همكاري با ِد لوچي پرداخت و از اين رهگذر، توشه‌ي ارزشمندي از ميراث طراحي ايتاليايي آموخت تا جايي كه امروز، نيگرو را بيشتر طراحي ايتاليايي مي‌شناسند تا فرانسوي. از مهم‌ترين دستاوردهاي وي در اين دوران، همكاري با دِ لوچي در طراحي سه چراغ روشنايي براي شركت ايتاليايي آرتمايد[9] بود كه به سال 2006 انجام گرفت.  وي همكاري خود را با دِ لوچي تا سال 2012 همچنان پي گرفت. وي هرچند در زمينه‌هاي مختلف طراحي صاحب‌نظر است، اما تمركز خويش را غالبا بر طراحي مبلمان و دكوراسيون قرار داده و نمايشگاه‌هاي متعددي از ايده‌هاي نوينِ خانه در عصر حاضر ترتيب داده است.

 

رويداد مهمي كه به راستي جهش بزرگي در زندگي حرفه‌اي نيگرو ايجاد كرد، پشتيباني و حمايتي بود كه از سال 2005، از سوي پژوهشگاه فرانسوي «توسعه‌ي ارزش‌هاي نوآورانه در مبلمان»[10] دريافت كرد. در پي حمايت اين مركز پژوهشِ طراحي، نيگرو موفق شد بخشي از نوآورانه‌ترين ايده‌هاي خود را در زمينه‌ي طراحي مبلمان به ظهور برساند كه از آن جمله مي‌توان به مجموعه‌ي كاناپه‌هاي موسوم به تقاطع[11]، قفسه‌بندي مارپيچ[12]، يونيت‌هاي فلزي قفسه‌بندي كراس‌يونيت[13]، ميز صنعتي چندكاره‌ي موسوم به پايگاه جهاني[14] و صندلي‌هاي دوقلو[15] اشاره كرد.

 

تصویر 5: نحوه‌ی اتصال پایه‌ی فلزی به صفحه‌ی رویی

در میز موسوم به پایگاه جهانی

 

تصویر 4: میز صنعتی موسوم به پایگاه جهانی، طراحی برای وی.آی.ای، 2009

 

 

 

تصویر 6: تداخل و ترکیب جعبه‌های فلزی سیمی شکل برای طراحی کتابخانه و قفسه‌بندی، طراحی برای سینتسی، 2009

 

تصویر 7: چراغ موسوم به خط‌ها و شانه‌ها، طراحی برای لاین‌روزت، 2011

 

 

يكي از شاخص‌ترين آثار مبلمان نيگرو كه به راستي يكي از نمادهاي برتر طراحي معاصر به شمار مي‌رود، مجموعه‌ كاناپه‌هاي متداخل و پازل‌گونه‌ي موسوم به تقاطع است. قطعات اين مجموعه كه احجامي با فرم‌ها، رنگ‌ها و رنگ‌مايه‌هاي  گوناگون  هستند، به شكل‌هاي مختلفي در هم فرو رفته و تركيب‌هاي متنوعي از دكوراسيون محيطي مي‌آفرينند. اين مجموعه در سال 2009، از سوي شركت معتبر فرانسوي لاين‌روزت[16] با عنوان تلاقي[17] در نمايشگاه مبلمان ايم[18] شهر كلن معرفي شد و در كوتاه‌زمان، در كتاب‌هاي مرجع تاريخ طراحي مورد نقد و تجليل قرار گرفت.

نيگرو در اين طرح، مجموعه‌اي از يونيت‌هاي مستقل، با حجم، فرم، رنگ، رنگ‌مايه (تناليته)، چگالي ابر و رويه‌ي متفاوت آفريده و استفاده‌گر را به يك بازي خلاقانه براي آفرينش تركيبِ فضايي مورد نظر خويش فراخوانده است؛ تركيب‌هايي نامتقارن كه افزون بر نيازهاي زيبايي‌شناختي استفاده‌گر، نيازهاي عملكردي و ارگونومي او را نيز به شايستگي پاسخ مي‌گويند. اين طرح در سال 2009، موفق به دريافت جايزه‌ي «بهترينِ بهترين‌ها»ي طراحي محصول از مسابقه‌ي نقطه‌ي قرمز[19] آلمان – كه از معتبرترين رقابت‌هاي طراحي جهاني است – و نيز مسابقه‌ي طراحي و جوانان شد.

تصویر 8: قفسه‌بندی مارپیچ، طراحی برای وی.آی.ای، 2005

 

 

تصاویر 9 و 10: مجموعه‌ی زحل (کیوان) شامل مجموعه‌ای از سازه‌های بهداشتی و نشیمن سنگی، طراحی برای پیبامارمی، 2009

 

ديگر اثر چشمگير نيگرو، مجموعه‌اي از جعبه‌هاي فلزي سيمي‌شكلِ استيل در اندازه‌ها، رنگ‌ها و پرداخت‌هاي گوناگون است كه با تداخل آنها در يكديگر، مي‌توان به تركيب‌هاي بديع و جالبي از كتابخانه و قفسه‌بندي دست يافت. اين آثار تركيبي و پازل‌گونه، جايي است كه ما را با بازي‌هاي فكري دوران كودكي پيوند مي‌دهد. نيگرو، با طراحي اين‌گونه آثار، مي‌كوشد تا بخشي از فرايند طراحي را بر دوش استفاده‌گر قرار دهد و از اين رهگذر، او را در بازآفريني هوشمندانه‌ي محيط پيرامون خويش شريك گرداند. از اين ديدگاه، او از ديگر طراحان معاصر - همچون مارك نيوسون[20] كه در پي آفرينش آثاري تنديس‌گونه يا مجسمه‌وار هستند- بسيار متمايز است. به راستي، مي‌توان نيگرو را نه صرفاً يك طراح مبلمان، كه يك برنامه‌نويس طراحي به شمار آورد؛ برنامه‌نويسي كه مي‌كوشد تا با آفرينش يك نرم‌افزار طراحي، كاربر را در موقعيتِ انتخاب‌هاي خلاقانه قرار دهد.

 

سال 2009، براي نيگرو سالي بسيار پركار و پربار بود. وي در اين سال، مجموعه‌اي از سازه‌هاي سنگي براي شركت ايتاليايي پيبامارمي[21] با عنوان مجموعه‌ي زحل (كيوان)[22] طراحي كرد. اين مجموعه شامل يك وان حمام، زيردوشي، دستشويي پايه‌دار همراه با تركيبي متنوع از سينك‌هاي گوناگون و يك فضاي نشيمن جالب براي فضاي سبز بود. نيگرو، اين آثار را نخستين‌بار در نمايشگاه مارموماك[23] در وروناي ايتاليا در داخل يك محوطه‌ي سنگي به نمايش گذاشت. آنچه در اين مجموعه بسيار جلب توجه مي‌كرد، فضاي نشيمن بزرگي با تركيب‌بندي پراكنده‌اي بود كه ميانه‌ي آن را جزيره‌اي از چمن فراگرفته بود. برقراري تعادل بصري به يمن تقارن‌گريزي، در اين اثر نيگرو نيز به روشني مشهود است. وي همچنين، رويكرد بازيگوشانه‌ي خود را در طراحي فرم‌هاي هندسي در مجموعه‌اي از سينك‌هاي ظرفشويي نامتقارن كه همگي از تخته‌سنگ‌هاي بزرگي تراشيده شده بودند، به نمايش گذاشت. مجموعه‌ي زحل، استعدادِ شگرفِ نيگرو را در طراحي تركيب‌هاي نامتقارن، از گستره‌ي مبلمان به گستره‌ي طراحي محصول و سازه‌هاي بهداشتي گسترش داد و سبك هوشمندانه‌ي وي را بيش از پيش به جامعه‌ي طراحي معرفي كرد.

 

 

 

 

 

تصویر 11: میز قهوه‌خوری (عسلی) کاتس (CUTS) همراه با محفظه‌ی نگهداری روزنامه و مجلات، طراحی برای روزت ایتالیا، 2013

 

 

 

تصاویر 12، 13 و 14: صندلی دوقلو در دو نوع چوبی و فلزی، طراحی برای وی.آی.ای، 2009

 

ايده‌ي نيگرو براي طراحي صندلي دوقلو، در عين سادگي، بسيار نوآورانه و كاربردي است. وي با طراحي يك صندلي فلزي يكپارچه كه بر روي يك صندلي چوبي با همان فرم هندسي جاي مي‌گرفت، ضمن تلفيق دو محصول در يك محصول، ويژگي‌هاي فيزيكي و زيباشناختي دو ماده‌ي كاملاً متمايز را در كنار هم نشاند و طرحي التقاطي و منحصربه‌فرد ارائه كرد. اين دو صندلي، هم در حالت مجزا و هم در حالت تركيبي، كاربري مفيد داشته و در حقيقت، صندلي فلزي به عنوان پوششي محافظ براي صندلي چوبي عمل مي‌كند؛ ضمن اينكه بهره‌گيري از دو ماده‌ي مجزا -چوب و فلز- سهولت بازيافت محصول را تضمين كرده و اثر نيگرو را به يك نماد طراحي سبز بدل كرده است. صندلي دوقلو، به واقع نقطه‌اي است كه نيگرو، ديدگاه‌هاي فرميِ تركيبي (پازل‌گونه) را با ويژگي‌هاي عملكردي و مكانيكي و نيز الزامات زيست‌محيطي پيوند مي‌دهد. گفتني است صندلي دوقلو همراه با ميز پايگاه جهاني نيگرو، هم‌اكنون در گنجينه‌ي طراحي مركز ژرژپمپيدوي پاريس در معرض نمايش دائمي است.  ‌ نيگرو، خود مي‌گويد: «من مي‌كوشم تا پاسخ‌گوي نيازهاي پروژه‌هايي باشم كه در آنها، ماهيتِ ايده و كاربرد، با افزودن معناي جديدي به محصول، با هم يكپارچه مي‌شوند؛ من قصد ندارم تنها شيئي به اشياي موجود بيافزايم... از نگاه من، طراحي خوب، پاسخي صادقانه به نيازهاي واقعي است...پاسخي مناسب كه هدفش بهبود كيفيت زندگي روزمره است».

 

ديگر طرحِ پازل‌گونه‌ي نيگرو در سال 2009، طراحي ميز و صندلي از جنس ورقِ كارتن براي خردسالان بود كه البته بزرگسالان را نيز ساعت‌ها سرگرم و مشعوف مي‌كرد. اين مجموعه كه شامل تعدادي ورق‌هاي كارتني دايكات شده با خطوط برش (پرفراژ) است، در بسته‌هاي فشرده و سبك‌وزن عرضه شده و استفاده‌گر بر پايه‌ي نقشه‌ي راهنماي موجود دربسته، اقدام به سرهم كردن قطعات ميز و صندلي مي‌كند. پس از ساخت مبلمان، كودكان مي‌توانند ميز و صندلي خود را به رنگ دلخواه رنگ‌آميزي و تزيين نموده و از آن در محيط زندگي خويش لذت ببرند. اين مجموعه كه با عنوان ساخت‌وساز[24] از سوي شركت ايتاليايي اسكيچ[25] عرضه شد، در حقيقت ديگر نرم‌افزار طراحي نيگرو به شمار مي‌رود.

 

تصاویر 15 و 16: میز و صندلی موسوم به ساخت و ساز برای خردسالان از جنس ورق کارتن، طراحی برای اسکیچ، 2009

 

 

 

تصویر 18: کاناپه و صندلی راحتی تک‌نفره از مجموعه‌ی پاسیو، طراحی برای لاین‌روزت، 2011

 

تصویر 17: صندلی‌های دسته‌دار از مجموعه‌ی رزیله، طراحی برای لاین‌روزت، 2011

 

 

ديگر شاهكار زيباشناختي نيگرو، مجموعه‌اي از مبلمان فلزي ظريف با عنوان رِزيله/پاسيو[26] است كه در سال 2011، براي شركت لاين‌روزت طراحي كرد. اين مجموعه‌ي زيبا كه شامل دو صندلي دسته‌دار - با دو ارتفاع و پهناي متفاوت- يك نشيمن راحتي تك‌نفره و يك كاناپه‌ي سه‌نفره است، هم در فضاي داخلي و هم در فضاي باز كاربري دارد. نيگرو در اين مجموعه، با تركيبِ هوشمندانه‌ي ميله‌هاي باريك استيل، آرايشي گرافيكي از خطوط افقي و عمودي آفريده كه نوعي خطاي ديداري در بيننده ايجاد مي‌كند. اين اثر نيگرو، يادآور آثار تجسمي موريس اشرِ هلندي است. وي در كنار اين مجموعه، با بهره‌گيري از طرح دو نردبان متقاطع، يك جالباسي[27] جالب - با چهار گيره‌ي لباس- طراحي كرد كه در نوع خود، ابتكار ويژه‌اي به شمار مي‌رفت. در حقيقت از نگاهِ زيبايي‌شناختي، نيگرو را بايد مرد طراحي تقاطع‌ها و فصل‌مشترك‌ها دانست؛ طراحي كه رياضيات و هندسه را به نيكي با فرم و ساخت درآميخته است.

از آخرين آثار مبلمان نيگرو، مي‌توان به صندلي اسموسو[28] كه در سال 2013 براي شركت ايتاليايي ديسيپلين[29] طراحي شد، اشاره كرد. نشيمنِ اين صندلي كه از بامبوي طبيعي ساخته شده، بر روي يك پايه‌ي فلزي چهارپر - در دو نوع چرخ‌دار و ثابت- جاي ‌گرفته و هم در فضاهاي مسكوني و هم اداري قابل بهره‌برداري است. گرايش به طراحي دوستدار محيط‌زيست در آثار واپسينِ نيگرو به روشني مشهود است. در پايان گفتني است كه وي در سال 2014، جايزه‌ي طراحِ سال را از مؤسسه‌ي «خانه و شي‌ء»[30] فرانسه از آن خود كرد.

 

 

تصویر 20: صندلی اسموسو، طراحی برای دیسیپلین، 2013

تصویر 19: جالباسی خلاقانه

حاصل از تقاطع دو نردبان چوبی،

طراحی برای لاین‌روزت، 2011

 

منابع:

تهیه شده در پایگاه اطلاع رسانی

گزارشگر طراحی صنعتی

منبع:

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[1] - Philippe Nigro

[2] - Op Art (Optical Art)

[3] - Maurits Cornelis Escher

[4] - La Martiniere School

[5] - Ecole Boulle

[6] - Habitat

[7] - Flac Lamp

[8] - Michele de Lucchi

[9] - Artemide

[10] - Valorisation of Innovation in Furnishing (VIA)

[11] - Intersection Sofas

[12] - Spiral Shelf

[13] - Cross-Unit Storage Boxes

[14] - Pietement Universel

[15] - Twin-Chair

[16] - Ligne Roset

[17] - Confluences

[18] - Imm Cologne Fair

[19] - Red Dot Best of the Best Award

[20] - Marc Newson

[21] - Piba Marmi

[22] - Saturnia Collection

[23] - Marmomacc

[24] - Build Up

[25] - Skitsch

[26] - Resille/Passio Collection

[27] - Passe Passe Coat Rack

[28] - Smusso Chair

[29] - Discipline

[30] - Maison & Objet

Absolutely, fitness and medicines are playing on the minds of young and old. There are varied complaints when an individual prefer get remedies online. Let's talk about varied remedies you can get online. Viagra is a treatment used to treat various diseases. What do you have to consider about "is it safe to buy viagra online"? Where you can find more information about "where can i buy viagra online safely"? Matters, like "viagra wiki", refer to varied types of health problems. Actually, a scientific reviews found that up to three quarters of men on these medication experience side effects. Prescription medicaments can help us, but they can also come with unwanted side effects. It's important to mind that not all medicaments are foolproof. Speak to your physician about the proper disposal of your remedy.

اضافه‌ كردن نظر


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی